9.8 C
Chicago
czwartek, 27 marca, 2025

Kreml: Ukraińskie oskarżenia, że Rosja uszkodziła sarkofag elektrowni w Czarnobylu, są prowokacją

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Ukraińskie oskarżenia pod adresem Rosji, że to nasze drony uszkodziły w nocy z czwartku na piątek sarkofag elektrowni jądrowej w Czarnobylu, są prowokacją – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Dodał, że nie posiada szczegółowych informacji na temat tego incydentu. Przekonywał jednak, że Rosja nie ma zwyczaju atakować infrastruktury nuklearnej.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w piątek rano o ataku rosyjskiego drona na nieczynną elektrownię w Czarnobylu na północy Ukrainy. W wyniku uderzenia maszyny doszło do uszkodzenia sarkofagu, który przykrywa blok energetyczny, uniemożliwiając jego promieniowanie. Jak powiadomiła dyrekcja elektrowni, substancje promieniotwórcze nie zostały uwolnione.
Podczas spotkania z dziennikarzami Pieskow powiedział też, że oczekuje wyjaśnień w sprawie wypowiedzi wiceprezydenta USA J.D. Vance’a dla dziennika „Wall Street Journal”. Vance oznajmił w opublikowanym w piątek wywiadzie, że USA mogą wysłać wojska do Ukrainy lub zastosować sankcje, jeśli Rosja nie zgodzi się na porozumienie pokojowe, które zagwarantuje Kijowowi długotrwałą niepodległość. (PAP)

Ukraina/ Jermak: Monachium oburzone rosyjskim atakiem na elektrownię jądrową w Czarnobylu

Szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak przekazał w czwartek, że w Monachium panuje oburzenie po doniesieniach o rosyjskim ataku dronem na elektrownie jądrową w Czarnobylu. Cały świat inwestował w sarkofag, a rosyjscy „debile” zaatakowali go dronem – dodał.
„Teraz atmosfera jest taka, że wszyscy tutaj w Monachium są bardzo źli z powodu tej wiadomości (ataku dronem na elektrownie jądrową w Czarnobylu). Nie +zaniepokojeni+, jak to często bywa, ale naprawdę wściekli” – napisał Jermak w Telegramie. (https://tinyurl.com/yx65pt5s)
„W latach 80. cały świat pomagał Kremlowi likwidować tę tragedię, gdy Moskwa wystawiała na promieniowanie niechronionych ludzi, Gorbaczow otrzymywał roboty, sprzęt i naukowców. Później cały świat inwestował w osłonę (sarkofag), a dziś ci rosyjscy debile zaatakowali ją dronem” – zauważył Jermak.
Szef kancelarii prezydenta powiadomił, że w piątek na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Ukraina przekaże swoim amerykańskim partnerom wiele informacji o rosyjskim ataku na elektrownię jądrową w Czarnobylu; o tym, jak stale wysyłają drony przez strefę czarnobylską, oraz o zagrożeniach dla schronienia i bezpieczeństwa jądrowego, jakie ze sobą niosą.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że rosyjski dron uderzeniowy trafił w nocy z czwartku na piątek w sarkofag nad zniszczonym w katastrofie w 1986 r. reaktorem elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Promieniowanie nie wzrosło – zapewnił.
W 2016 roku zakończono pracę nad nowym sarkofagiem, a w 2019 roku oddano go do użytku. Nową osłonę w postaci stalowej arki nasunięto nad reaktor nr 4. Projekt, w który zaangażowano 10 tys. pracowników z ponad 30 krajów, kosztował 1,5 mld euro i był finansowany przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.
Do katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 roku. Wybuch czwartego reaktora siłowni doprowadził do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu – do Grecji i Włoch.

Monachium/ Spotkanie Zełenski-Vance opóźnione

Na godz. 17 przełożono piątkowe spotkanie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i wiceprezydenta USA J.D. Vance’a w Monachium. USA potrzebowały więcej czasu, aby przeanalizować propozycję Kijowa dotyczącą dostępu USA do złóż metali ziem rzadkich w Ukrainie – podał ukraiński portal Kiyv Independent.
Chodzi o umowę wiążącą dalszą pomoc wojskową Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy z dostępem USA do ogromnych złóż minerałów o krytycznym znaczeniu w Ukrainie, w tym metali ziem rzadkich.
Amerykański minister finansów (sekretarz skarbu) Scott Bessent wręczył Zełenskiemu projekt umowy podczas swej wizyty w Kijowie 12 lutego. Następnie Ukraina przekazała zaktualizowany projekt stronie amerykańskiej. USA zażądały więcej czasu na jego przeanalizowanie.
Wiceprezydent jest najwyższym rangą przedstawicielem administracji USA, który weźmie udział w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. W wywiadzie dla “Wall Street Journal” opublikowanym w piątek powiedział, że USA mogą wysłać wojska do Ukrainy lub zastosować sankcje, jeśli Rosja nie zgodzi się na porozumienie pokojowe, które zagwarantuje Kijowowi długotrwałą niepodległość. (PAP)

 

Nowy sarkofag w elektrowni w Czarnobylu działa od 2019 roku (dokumentacja)

Nowy sarkofag elektrowni w Czarnobylu oddano do użytku w październiku 2019 roku. Prace nad budową sarkofagu trwały pięć lat. Francuskie konsorcjum Novarka, które go zbudowało, przewidywało, że zabezpieczenie to będzie eksploatowane przez następnych 100 lat.
Novarka prowadziła prace w Czarnobylu od 2009 roku. Powstał sarkofag, który zapowiadano jako największą ruchomą konstrukcję na świecie: 257 metrów szerokości, 162 metry długości i 108 metrów wysokości. Cała konstrukcja waży 36 tys. ton.
Strefa wokół elektrowni, która przed zakrojoną na pełną skalę inwazją rosyjską na Ukrainę otwarta była dla turystów, potem stała się zamkniętym i ściśle kontrolowanym terenem wojskowym.
Rosjanie okupowali elektrownię od 24 lutego do 31 marca 2022 roku. Wokół niej stacjonowało około 500 żołnierzy rosyjskich. Ich obecność doprowadziła do kilkakrotnego wzrostu promieniowania. Wywołał to ciężki sprzęt wojskowy, który poruszał się po najbardziej skażonych miejscach.
Elektrownia w Czarnobylu przestała wytwarzać energię w 2000 roku. W 2016 roku zakończono pracę nad nowym sarkofagiem, a w 2019 roku oddano go do użytku. Nową osłonę w postaci stalowej arki nasunięto nad reaktor nr 4. Pokryła ona stary sarkofag, chroniący to niebezpieczne miejsce przez poprzednich 30 lat. W realizacji projektu uczestniczyło 10 tys. pracowników z ponad 30 krajów. Budowa kosztowała 1,5 mld euro. Finansowaniem przedsięwzięcia zarządzał Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.
Do katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 roku. Wybuch czwartego reaktora siłowni doprowadził do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu – do Grecji i Włoch.(PAP)

 

jjk/ awl/ mal/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"