3.6 C
Chicago
sobota, 20 kwietnia, 2024

Katastrofa na Odrze: Politycy szukają kozłów ofiarnych wśród urzędników. Wiceminister Witkowski zrobił z siebie błazna

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W związku ze sprawą zanieczyszczenia Odry żądamy dymisji w pierwszej kolejności wiceministra infrastruktury Grzegorza Witkowskiego, który w Cigacicach wygłupił się i pokazał skrajną nieodpowiedzialność; taka osoba nie powinna pracować w rządzie – powiedział w sobotę poseł Krzysztof Bosak (Konfederacja).

Na konferencji prasowej przed Ministerstwem Infrastruktury Bosak poinformował, że Konfederacja żąda wyciągnięcia konsekwencji politycznych wobec polityków odpowiadających za gospodarkę wodną. Ocenił, że rząd ponosi odpowiedzialność za to, w jaki sposób reakcję na katastrofę ekologiczną związaną z zanieczyszczeniem Odry.

 

„Nie informowano o tym, co się dzieje, działania podejmowane przez władze naszego państwa były opieszałe, nie przekazano obywatelom komunikatów, próbowano zamieść sprawę pod dywan. A w tej chwili próbuje się odsunąć od siebie odpowiedzialność, dymisjonując urzędników (…). To politycy muszą ponieść konsekwencje” – powiedział poseł Konfederacji.

 

Jego zdaniem w ostatnich dniach przedstawiciele rządu odpowiedzialni za wody w Polsce zaprzeczali sami sobie.

 

„Nie może być tak, że jednego dnia sprawa jest bagatelizowana, następnego dnia okazuje się, że sprawa jest bardzo poważna. Nie może być tak, że jednego dnia wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za gospodarkę wodną zapowiada, że wejdzie do Odry, że się rozbierze, że ona jest bezpieczna, że można tam przyprowadzać dzieci, a następnego dnia Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła ostrzeżenia, że nie wolno zbliżać się do rzeki” – powiedział Bosak.

 

Nawiązał w ten sposób do czwartkowej konferencji przedstawicieli rządu w Cigacicach nad Odrą. Wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski zapewniał na niej pytające go mieszkanki, że można przebywać nad Odrą i on sam może do niej wejść.

 

Bosak powiedział, że ta konferencja była kompromitacją strony rządowej. Zauważył, że obecnie odpowiedzialność za sytuację na Odrze jest rozproszona między dwa resorty – Ministerstwo Środowiska i Ministerstwo Infrastruktury. „Gdy za jedną sprawę odpowiada kilka pionów w rządzie, kilka państwowych instytucji, ostatecznie nie odpowiada nikt” – powiedział Bosak.

 

„Za ten chaos w państwie odpowiedzialność ponosi rząd (…), żądamy dymisji w pierwszej kolejności wiceministra Grzegorza Witkowskiego, który wygłupił się, pokazał jakąś skrajną nieodpowiedzialność podczas tej konferencji (w Cigacicach), informował o rzeczach do których nie ma jeszcze rzetelnej informacji, np. władze państwowe czy szef Wód Polskich informują, że czekają na wyniki próbek wody, na wyniki testów, a on informuje, że jest bezpiecznie, to jest rażąca nieodpowiedzialność, taka osoba nie powinna pracować na kierowniczym stanowisku w rządzie” – powiedział poseł Konfederacji.

 

Ugrupowanie domaga się też wyjaśnienia, jaki jest zakres odpowiedzialności wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka, ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka oraz minister klimatu i środowiska Anny Moskwy.

 

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił w sobotę, że rząd zrobi wszystko, aby ograniczyć straty i zminimalizować negatywne skutki zanieczyszczenia Odry. Poinformował, że codziennie odbiera raporty od służb. Nie wykluczył kolejnych konsekwencji kadrowych. W piątek wieczorem poinformował, że podjął decyzję o natychmiastowej dymisji szefa Wód Polskich Przemysława Dacy i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka.

 

Minister Moskwa przekazała w sobotę, że strona polska otrzymała oficjalnie od strony niemieckiej aktualne wyniki badań wody z Odry. „Nie stwierdzono obecności rtęci. Analizy po obu stronach granicy wykazują wysokie zasolenie. W Polsce trwają kompleksowe badania toksykologiczne. Poinformujemy o kolejnych wnioskach” – podała minister na Twitterze.

 

Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół biegu rzeki. Śnięte ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Wędkarze wyłowili ich co najmniej kilka ton. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu bada sprawę śniętych ryb w Odrze od chwili otrzymania pierwszego zgłoszenia pod koniec lipca. Zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i w dolnośląskim. (PAP)

 

autor: Karol Kostrzewa

 

Porozumienie składa wniosek do NIK o kontrolę w sprawie zanieczyszczenia Odry

Porozumienie Jarosława Gowina składa wniosek do prezesa NIK o kontrolę w trybie doraźnym sprawy zanieczyszczenia Odry. Ugrupowanie zamierza też wezwać inne partie opozycyjne do złożenia wspólnego wniosku o wotum nieufności dla minister klimatu i środowiska Anny Moskwy.

„Porozumienie składa wniosek do prezesa Najwyższej Izby Kontroli o kontrolę w trybie doraźnym sprawy zanieczyszczenia Odry” – powiedział w sobotę PAP prezes ugrupowania Jarosław Gowin.

 

Jak ocenił, skala kataklizmu jest „niewyobrażalna” i wynika z zaniedbań instytucji państwowych. Jego zdaniem nie wystarczą tylko dymisje urzędników opieszale działających, ale też polityków.

 

Z informacji szefa Porozumienia wynika, że Główny Inspektor Ochrony Środowiska, zdymisjonowany w piątek Michał Mistrzak, alarmował wojewodów województw śląskiego, dolnośląskiego i opolskiego o zanieczyszczeniu rzeki i wzywał do podjęcia pilnych działań.

 

„Dopiero 11 sierpnia zaczęły funkcjonować sztaby antykryzysowe” – mówił prezes Porozumienia i ocenił, że konsekwencje powinni ponieść wojewodowie, a także minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

 

„Będziemy wzywać inne partie opozycyjne do tego, żeby złożyć wspólny wniosek o wotum nieufności do pani minister Anny Moskwy” – zapowiedział Gowin.

 

Członek Porozumienia i radny Małopolski Tomasz Urynowicz powiedział zaś, że sygnały o zanieczyszczeniu Odry były lekceważone nie tylko na szczeblu centralnym, ale też lokalnym.

 

„Bagatelizowano problem pomimo apeli instytucji i aktywistów” – podkreślił na sobotnim briefingu prasowym w Krakowie.

 

Według radnego o odpowiedzialności za sprawę Odry należy mówić również w kontekście wieloletniego niedofinansowania instytucji zajmujących się nadzorem ochrony środowiska.

 

„Problem rzek, i ogólnie wody, jest dziś jednym z najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed Polską. Zmiany klimatyczne widzimy przede wszystkim na przykładzie wysychania rzek, braku wody. To poważne problemy, które rząd PiS lekceważy” – powiedział Urynowicz.

 

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił w sobotę w Gorzowie Wielkopolskim, że rząd zrobi wszystko, aby ograniczyć straty i zminimalizować negatywne skutki zanieczyszczenia Odry. Nie wykluczył kolejnych konsekwencji kadrowych.

 

Jak poinformował, „wszystkie zadania zostały rozdysponowane i wszystkie służby działają”, ale – jak zaznaczył – „doszło do opieszałości niektórych służb, do zbyt wolnej reakcji, do zbyt wolnych działań”. „Dla mnie jednak najważniejsze jest to, aby jak najszybciej uporać się z tym nieszczęściem ekologicznym, ponieważ przyroda jest naszym wspólnym dziedzictwem, jest dobrem narodowym” – powiedział premier po zakończeniu posiedzenia sztabu kryzysowego w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim.

 

Minister klimatu i środowiska Anny Moskwy napisała w sobotę w mediach społecznościowych, że strona polska otrzymała oficjalne aktualne wyniki badań wody. „Nie stwierdzono obecności rtęci. Analizy po obu stronach granicy wykazują wysokie zasolenie. W Polsce trwają kompleksowe badania toksykologiczne. Poinformujemy o kolejnych wnioskach” – podała szefowa resortu.

 

Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół biegu rzeki.

 

12 sierpnia został wprowadzony zakaz wstępu do Odry w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i w dolnośląskim. Trwa oczyszczanie rzeki z truchła ryb, co jest konieczne, by nie pogłębiły się skutki tej katastrofy ekologicznej.(PAP)

 

Autor: Beata Kołodziej

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520