15 C
Chicago
wtorek, 27 lutego, 2024

Sanepid: Sinice na czternastu kąpieliskach nad morzem

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Na trzynastu kąpieliskach nad morzem w Zatoce Gdańskiej utrzymują się sinice i woda nie jest zdatna do kąpieli. Taka sytuacja jest m.in. na wszystkich kąpieliskach w Gdyni i Sopocie – poinformował w sobotę sanepid.

Sanepid na swojej stronie internetowej poinformował w sobotę po południu, że woda na części kąpielisk w Zatoce Gdańskiej jest nieprzydatna do kąpieli.

 

Zgodnie ze stanowiskiem sanepidu nie powinno się kapać w: Rewie od strony Zatoki Gdańskiej, Mechelinkach; w Gdyni – Babich Dołach, Śródmieściu, Redłowie i Orłowie oraz w Sopocie – Kamiennym Potoku-Kolibie, wejściach 13-17, Parku Północnym, K22, Łazienkach Południowych I oraz II oraz wejściu 32A-33 i w Jastarni przy wejściu nr 44.

 

Z aktualnych danych zamieszczonych w serwisie internetowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że w sobotę po południu na pozostałych kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych tego lata na Pomorzu – zarówno tych nad Bałtykiem, jak i nad jeziorami – woda jest pozbawiona groźnych dla zdrowia sinic i można bezpiecznie się kąpać.

 

Sinice są we wszystkich zbiornikach wodnych, a problemem stają się, gdy wzrasta ich ilość. Zakwit sinic wpływa niekorzystnie na wygląd, jakość i użyteczność wody.

 

Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich produkują toksyny. U osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, mogą pojawić się objawy takie, jak: wysypka na skórze, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunka, gorączka, bóle mięśni i stawów. Dolegliwości mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, w której był toksyczny zakwit sinic. (PAP)

 

Autor: Krzysztof Wójcik

 

kszy/ mhr/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520