9.8 C
Chicago
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Kanada/ Ponad metr śniegu na północy Nowej Szkocji i ciągle sypie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Na wyspie Cape Breton na północno-wschodnim krańcu prowincji Nowa Szkocja lokalne władze ogłosiły w niedzielę stan wyjątkowy po tym, jak od soboty spadło tam ponad metr śniegu. Spodziewane są dalsze opady, do łącznie półtora metra śniegu.

Environment Canada wydał w niedzielę po południu alert, w którym federalni meteorolodzy zapowiedzieli śnieg przez całą noc i wiatr w porywach do 80 km na godzinę, a stopniową poprawę sytuacji dopiero w poniedziałek. Przyczyną silnych opadów śniegu jest system niskiego ciśnienia nad atlantyckimi prowincjami Kanady. W mediach społecznościowych mieszkańcy zamieszczali w niedzielę zdjęcia i filmy z odkopywania domów i samochodów ze śniegu, piętrzącego się miejscami na wysokość dorosłego człowieka.

Władze Cape Breton Regional Municipality (CPRM – miejski region Cape Breton), gdzie mieszka ponad 70 proc. ludności wyspy, ogłosiły w niedzielę lokalny stan wyjątkowy, co umożliwia np. zakazanie podróży.
Komunikat na stronie CBRM poleca, by nie udawać się w podróż, by nie utrudniać poruszania się ekipom odśnieżającym. Policja zaleca, by nie korzystać z samochodów o ile nie jest to absolutnie niezbędne, a tym, którzy nie dostosują się grożą mandaty i odholowanie samochodu na koszt właściciela. Mieszkańcom zalecono pozostanie w domu i usuwanie śniegu z przejść i podjazdów, a także z wylotów wentylacji. W poniedziałek szkoły w CBRM, uniwersytet i budynki administracji lokalnej będą zamknięte, nie będzie też działać komunikacja publiczna.
Telewizja The Weather Network przypomniała, że w Sydney w Nowej Szkocji, miejscowości znajdującej się na obszarze CBRM, trzydniowa śnieżyca między Sylwestrem 1917 r a 2 stycznia 2018 r. przyniosła 81,3 cm śniegu. Inny rekord opadów śniegu notowano 19 lutego 2004 r. w Shearwater na przedmieściach Halifaksu, stolicy Nowej Szkocji, gdzie spadło 88 cm śniegu, co stanowiło jeden z największych opadów śniegu w ciągu jednego dnia w historii Kanady. Halifax znajduje się w odległości ok. 360 km od Cape Breton.
Północno-wschodnie rejony Nowej Szkocji to teren, gdzie Kanada jest blisko Francji. Ok. 350 km dzieli wyspę Cape Breton od archipelagu Saint-Pierre-et-Miquelon, francuskiego terytorium w Ameryce Płn.

Z Toronto Anna Lach(PAP)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520