29.1 C
Chicago
wtorek, 21 maja, 2024

Kalifornijska prokurator chroni przestępców w imię „równości”. Jej asystentka rezygnuje

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Rezygnująca z funkcji po dekadach pracy asystentka prokurator okręgowej powiatu Alameda w Kalifornii, zrugała radykalnie postępową prokurator. W swoim liście rezygnacyjnym stwierdziła, że „nie może dłużej wykonywać swoich obowiązków z czystym sumieniem”. „Ofiary zasługują na więcej” – pisała.

Danielle Hilton pełniła funkcję prokurator okręgowej powiatu Alameda w Kalifornii przez prawie trzy dekady. W zeszłym tygodniu poinformowała o swojej rezygnacji z funkcji asystent prokurator okręgowej. Przy tej okazji wystosowała list, w którym dobitnie krytykuje postępowanie innej prokurator – Pameli Price.

Hilton stwierdziła, że „nie może dłużej wykonywać swoich obowiązków z czystym sumieniem”. „Ofiary zasługują na więcej” – napisała, zarzucając Price, że jej podejście do sprawiedliwości przechyliło szalę na niekorzyść tych, którzy „zostali zniszczeni przez brutalne przestępstwa”.

„Nie odchodzę, bo chcę” – zaznaczyła Hilton w liście, dołączonym do wpisu na Twitterze. „Tak naprawdę nie chcę niczego więcej niż być Afroamerykanką kontynuującą służbę obywatelom Alameda County w sposób sprawiedliwy, bezstronny i profesjonalny”.

Wybrana na swój urząd w listopadzie Pamela Price stanęła w ogniu krytyki za naciskanie na łagodne wyroki za nawet ciężkie przestępstwa. W zeszłym tygodniu prokurator okręgowa wywołała oburzenie, odmawiając zastosowania dodatkowych zaostrzeń wobec trzech gangsterów, którzy doprowadzili do śmierci 5-latka na autostradzie we Fremont.

Jak podaje New York Post – w prokuratorskiej notatce, która wyciekła wcześniej, price namawiał innych prokuratorów do stosowania warunkowego zawieszenia, nawet wobec przestępców, popełniających ciężkie zbrodnie.

Jej krytycy zwracają przy tym uwagę, że większość ofiar brutalnych przestępstw w Alameda County to Afroamerykanie i Latynosi. Hilton zaś stwierdziła, że agenda Price powoduje „te same rodzaje nierówności i rozbieżnego traktowania, do których, jak mówi, została wybrana, żeby z nimi walczyć”.

Przy okazji sprawy zabójstwa 5-letniej Eliyanah Crisostomo, został złamany wieloletni precedens, ustanowiony przez prokuratorów okręgowych w całym stanie. „Nie zastosowanie zaostrzeń za udział w gangu i posiadanie broni w sprawie takiej jak ta jest ekstremalnym odejściem od kalifornijskiej praktyki prawa karnego” – powiedział o podejściu Price’a były prokurator Los Angeles Jason Lustig dla The Post.

Zastosowanie poszczególnych zaostrzeń przez prokuratorów może oznaczać dla przestępców różnicę w surowości wyroku – np. zamiast dożywocia bez możliwości wcześniejszego zwolnienia mogą zostać skazani na 15-25 lat więzienia.

„Spędziłam swoją karierę zbierając kawałki życia rozbitego przez przemoc” – napisała. „Zachęcam was do obejrzenia zdjęć z miejsc zbrodni i autopsji, spotkania z ofiarami rabunków, napaści seksualnych, włamań do domów i innych przestępstw na terenie powiatu. Po to zostaliście wybrani, aby nadać ich głosom moc” – napisała Hilton w liście rezygnacyjnym.

Price odpiera krytykę swojej kadencji, twierdząc, że jest atakowana, bo jest pierwszym czarnym prokuratorem w Alameda County i jest otwarcie postępowa. Stwierdziła, że stara się zlikwidować „zakorzenione nierówności” w praktykach prokuratorskich powiatu.

Red. JŁ

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520