10.7 C
Chicago
czwartek, 30 maja, 2024

Już nie California Dreamin’ tylko California Leavin’. Pół miliona ludzi opuściło stan

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Według danych US Census – od 2020 roku, kiedy rozpoczęła się pandemia COVID-19, Kalifornię opuściło już 500 000 osób! Jak czytamy w Sacramento Bee, powodem masowego exodusu Kalifornijczyków są m.in. wysokie ceny mieszkań, klęski żywiołowe, wysoki wskaźnik przestępczości oraz wysokie podatki.

Dane imigracyjne US Census mówią, że między kwietniej 2020 roku a lipcem 2022 roku z Kalifornii wyprowadziło się ok. 508 tys. osób.

Największe spadki liczby ludności wystąpiły w powiecie San Francisco (7,1 proc.) oraz w powiecie Lassen (7,5 proc.). Lassen, w północno-zachodniej Kalifornii, zostało dotknięte przez ogromny pożar Dixie w 2021 roku.

Według H.D. Palmera, zastępcy dyrektora ds. zewnętrznych w Kalifornijskim Departamencie Finansów, który rozmawiał z Sacramento Bee – kluczowym czynnikiem trwającego wciąż exodusu Kalifornijczyków są wysokie ceny na rynku nieruchomości.

Na bazie cen z rejonu Sacramento, aby sprostać zakupowi średniej wielkości mieszkania, członkowie gospodarstwa domowego muszą zarabiać średnio 145 000 dolarów rocznie, podczas gdy mediana dochodu nie przekracza 71 000 dolarów.

Nie wszystkie miejsca trafią jednak te same problemy. W San Francisco – z którego wiele firm uciekło w czasie pandemii – stoi wiele pustych budynków, często przestrzeni biurowych. Tutaj z kolei problemem są w wielu dzielnicach nieprzyjazne ulice, na których roi się od agresywnych narkomanów.

„San Francisco przeszło od bycia jednym z najgorętszych rynków biurowych w kraju do jednego z najsłabszych” – powiedział Patrick Carlisle, główny analityk rynku Compass, w rozmowie z San Francisco Gate, dodając: „Pracownicy sektora wysokich technologii byli tymi, którzy najczęściej mówili: 'Cóż, jeśli mogę pracować z dowolnego miejsca, przeniosę się w jakieś miejsce, gdzie mieszkania kosztują o 90 procent mniej’.”

Niektóre obszary stanu odnotowały wzrost populacji. 19 z 58 powiatów Kalifornii odnotowało wzrost liczby mieszkańców w tym samym okresie – głównie były to powiatu położone w głębi lądu, gdzie koszty mieszkań są niższe.

Red. JŁ

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520