7.8 C
Chicago
sobota, 7 grudnia, 2024

Iran zagroził Izraelowi, że przeprowadzi większe uderzenie, jeśli ten dokona odwetu za sobotni atak. Przestrzegł też USA

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Iran zagroził Izraelowi, że przeprowadzi większe uderzenie, jeśli ten dokona odwetu za sobotni atak. Przestrzegł też USA przed wspieraniem izraelskiego kontruderzenia – podała w niedzielę agencja Reutera.

„Nasza odpowiedź będzie o wiele większa niż dzisiejsze działanie wojskowe, jeśli Izrael dokona odwetu na Iranie” – powiedział państwowej telewizji szef sztabu irańskich sił zbrojnych gen. Mohammad Bagheri.

Dodał, że jeśli Waszyngton wesprze jakikolwiek odwet Izraela, zaatakowane zostaną amerykańskie bazy wojskowe.
Dowódca Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej Hosejn Salami również zagroził odwetem na jakikolwiek atak na interesy, urzędników lub obywateli Iranu.
Bezprecedensowy atak Iranu na Izrael był odwetem za ostrzelanie irańskiej placówki dyplomatycznej w Damaszku, w którym zginęło kilku irańskich oficerów.(PAP)

Ursula von der Leyen potępia atak Iranu na Izrael i apeluje o rozwagę

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen potępiła w niedzielę rano, w swoim wpisie na platformie X, nocny atak Iranu na Izrael i wezwał jednocześnie strony konfliktu do rozwagi.
„Potępiam rażący i nieuzasadniony atak na Izrael w możliwie najostrzejszych słowach. Wzywam Iran i jego sojuszników do natychmiastowego zaprzestania tych ataków” – napisała von der Leyen.
„Wszystkie strony (konfliktu) muszą teraz powstrzymać się od dalszej eskalacji i pracować nad przywróceniem stabilności w regionie” – podkreśliła szefowa Komisji Europejskiej. (PAP)
Włochy/ Ansa: premier Meloni zwołała wideokonferencję liderów G7 po ataku Iranu na Izrael
Włochy, przewodniczące w tym roku G7, zwołały na niedzielne popołudnie wideokonferencję przywódców tej grupy w celu przedyskutowania sytuacji po ataku Iranu na Izrael – podała agencja Ansa za źródłami w rządzie w Rzymie.
Z inicjatywy premier Włoch Giorgii Meloni rozmowy mają przeprowadzić z jej udziałem przywódcy USA, Kanady, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Japonii.
Według izraelskich sił zbrojnych w sobotę z Iranu wystrzelono w kierunku Izraela ponad 300 dronów i pocisków balistycznych. (PAP)

AFP: „Żelazna Kopuła” zapewnia Izraelowi niezbędną ochronę; przechwyciła tysiące rakiet

Od chwili uruchomienia w 2011 roku system obrony powietrznej „Żelazna Kopuła” przechwycił tysiące rakiet wystrzelonych w Izrael, zapewniając państwu kluczową ochronę w czasie konfliktu – przypomina w niedzielę agencja AFP.
Iran wystrzelił w nocy na Izrael ponad 300 dronów i rakiet, z czego 99 proc. z nich zostało zestrzelonych. Rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari zapewnił, że „siły zbrojne pozostają w pełni gotowości i przygotowują opcje dalszych działań”.
Iran ostrzegał wcześniej w tym tygodniu o planowanym ataku na Izrael w związku z ostrzałem irańskiej ambasady w Syrii, o który Teheran oskarżył Tel Awiw.
„Żelazna Kopuła” jest stosowana do ochrony obiektów wojskowych i cywilnych przed częstym ostrzałem rakietowym ze Strefy Gazy i Libanu. Izrael rozpoczął budowę systemy po wojnie w Libanie w 2006 roku, a następnie został wsparty technologią i finansowaniem ze strony USA. Według izraelskiej firmy wojskowej Rafael, która brała udział w projektowaniu systemu, jego skuteczność wynosi około 90 proc.
Każda bateria „Żelaznej Kopuły” składa się z trzech głównych części: radarowego systemu wykrywania, komputera obliczającego trajektorię nadlatującej rakiety oraz wyrzutni, która wystrzeliwuje pociski przechwytujące, jeśli rakieta prawdopodobnie uderzy w obszar zabudowany lub strategiczny. Jej zasięg wynosi 70 km.
Systemowi towarzyszą systemy obrony przeciwrakietowej, takie jak system Strzała przeznaczony do zwalczania rakiet balistycznych oraz system Proca Dawida, którego zadaniem jest przeciwdziałanie atakom rakietowym średniego zasięgu.
Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych z siedzibą w Waszyngtonie szacuje, że wyprodukowanie sprzętu niezbędnego do jednego przechwycenia kosztuje od 40 do 50 tys. dolarów. Wytworzenie kompletnego systemu, obejmującego radar, komputer i trzy lub cztery wyrzutnie – każda zawierająca do 20 rakiet przechwytujących – kosztuje ok. 100 milionów dolarów.
W sierpniu 2019 roku wojsko USA podpisało kontrakt na zakup dwóch baterii „Żelaznej Kopuły” w celu wzmocnienia własnego potencjału obrony przeciwrakietowej krótkiego zasięgu. (PAP)

jbw/ sp/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520