14.9 C
Chicago
sobota, 18 maja, 2024

Grecja i Hiszpania uchylają się od przekazania Ukrainie systemów Patriot

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Europejscy liderzy chcą, by Grecja i Hiszpania przekazały Ukrainie swoje systemy obroni powietrznej – napisał dziennik „Financial Times”. Do publikacji odniósł się w poniedziałek rzecznik rządu w Atenach, oznajmiając, że Grecja nie podejmie żadnych działań, które mogłyby osłabić jej zdolności obro

„Udzielaliśmy już konkretnego wsparcia Ukrainie i jej narodowi. Trzeba jednak podkreślić, że nie zostaną podjęte żadne działania, (…) które mogłyby choć trochę zagrozić naszym zdolnościom odstraszania czy obronie powietrznej” – powiedział rzecznik rządu Pawlos Marinakis, cytowany przez portal eKathimerini.

„Zaprzeczaliśmy takim twierdzeniom w przeszłości i dziś dobitnie powtarzam nasze stanowisko” – dodał.
„Financial Times” przekazał, że europejscy liderzy podczas ubiegłotygodniowego szczytu w Brukseli apelowali do premierów Grecji i Hiszpanii, Kyriakosa Micotakisa i Pedro Sancheza, o przekazanie Ukrainie części ich systemów obrony przeciwlotniczej. Szefowie rządów mieli usłyszeć, że potrzeby ich krajów nie są tak pilne jak Ukrainy i że nie mierzą się obecnie z bezpośrednim zagrożeniem. Grecja i Hiszpania posiadają m.in. kilkanaście systemów Patriot i systemy S-300.
„Wszyscy wiemy, kto je ma, wszyscy wiemy, gdzie są, i wszyscy wiemy, kto naprawdę ich potrzebuje” – miała powiedzieć jedna z osób.
Jak pisze „FT”, mniejszą presję wywierano na Polskę i Rumunię, które również posiadają systemy Patriot, w związku z ich położeniem geograficznym.
Naciski w sprawie przekazania Ukrainie systemów najprawdopodobniej nasilą się podczas spotkania unijnych ministrów spraw zagranicznych i obrony w poniedziałek w Luksemburgu.
„FT” zaznacza, że Kijów jest szczególnie zainteresowany greckimi zestawami S-300.
W niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski napisał w serwisie X, że systemy Patriot mogą być nazywane zestawami obrony powietrznej, gdy działają i ratują ludzkie życie, a nie gdy stoją w magazynach.

Z Aten Natalia Dziurdzińska (PAP)

 

Premier Tusk: nie mamy możliwości, by przekazać Ukrainie baterię Patriot

Nie mamy możliwości, by przekazać Ukrainie baterię Patriot, nie mamy w rezerwy w tym przypadku, ale są inne rodzaje broni pomagające Ukrainie chronić niebo i tu Polska będzie nadal aktywna – powiedział w poniedziałek premier Donald Tusk.
Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział ostatnio, że Sojusz widzi więcej możliwości jeśli chodzi dostarczenie sprzętu na Ukrainę, choć na razie jest tylko deklaracja Niemiec o dostarczeniu Patriotów. Tusk był pytany na konferencji prasowej, czy Polska widzi swoje miejsce w tej inicjatywie.
„Jeśli chodzi o baterie Patriot, to nie mamy takiej możliwości, bo ta (bateria) w okolicach Rzeszowa gości u nas, ale jest pod kontrolą i w dyspozycji Amerykanów i chroni kluczowy, z punktu widzenia Ukrainy, hub w południowo-wschodniej Polsce” – powiedział premier.
Dodał, że „my nie mamy tej rezerwy, mówiąc krótko, jeśli chodzi o Patrioty”.
Zaznaczył, że wszyscy sojusznicy to rozumieją i wiedzą, że Polska dała już bardzo dużo Ukrainie – więcej niż jakikolwiek inny kraj będąc równocześnie państwem frontowym. „Wszyscy wiedzą, że myśmy swoje zadanie wykonali na szóstkę, jeśli chodzi o wsparcie dla Ukrainy, również sprzętem, także jeśli chodzi o obronę powietrzną” – powiedział Tusk.
Stwierdził, że „wszyscy wiemy, iż dla Ukrainy i dla całej Europy, nie mówiąc o Polsce, Polska bezpieczna i dozbrojona jest też bardzo ważna”. „Nie tylko Ukraina, ale Polska musi być tutaj także bastionem naprawdę gotowym do obrony nie tylko swoich granic” – podkreślił Tusk.
Zaznaczył, że oprócz baterii Patriot istnieją także inne rodzaje broni, które pomagają Ukrainie chronić niebo. „I tu Polska będzie nadal aktywna, ale proszę wybaczyć, nie będę dzielił się szczegółami” – dodał szef rządu.
Nową inicjatywę mającą na celu dostarczenie Ukrainie dodatkowego sprzętu obrony powietrznej rozpoczął niemiecki rząd. W tym celu minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock i minister obrony Boris Pistorius zwrócili się do partnerów z NATO i Unii Europejskiej oraz państw trzecich. Wcześniej ministerstwo obrony ogłosiło, że rząd Niemiec dostarczy Ukrainie kolejny system obrony powietrznej Patriot, aby wzmocnić ten kraj w jego wojnie obronnej z Rosją. (PAP)
autor: Karol Kostrzewa, Edyta Roś

 

kos/ ero/ mok/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520