25.3 C
Chicago
środa, 19 czerwca, 2024

Gospodarka w dół: PKB w II kw. spadł o 0,5 proc.

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Sądzimy, że Produkt Krajowy Brutto w II kw. spadł o 0,5 proc. w ujęciu rocznym – powiedział PAP ekonomista banku PKO BP Kamil Pastor. Jego zdaniem aktywność gospodarcza zacznie rosnąć od III kwartału.

W środę Główny Urząd Statystyczny opublikuje szybki szacunek zmian PKB w II kwartale 2023 r. W I kw. tego roku PKB spadł o 0,3 proc. w ujęciu rocznym.
„Sądzimy, że w II kw. 2023 r. Produkt Krajowy Brutto spadł o 0,5 proc. w ujęciu rocznym. Aktywność gospodarcza zacznie rosnąć od III kw. 2023 r. Głównym czynnikiem napędzającym wzrost gospodarczy będzie odbijająca konsumpcja prywatna, do czego przyczyni się realny wzrost dochodów, możliwy dzięki spadkowi inflacji. Dodatkowo utrzyma się mocna, choć nieco spowalniająca dynama inwestycji. Odbicie konsumpcji będzie też napędzać wzrost gospodarczy w 2024 r.” – powiedział PAP ekonomista banku PKO BP Kamil Pastor.
W piątek NBP opublikował wyniki szybkiego monitoringu sytuacji przedsiębiorstw, z którego wynika, że firmy dostrzegły osłabienie koniunktury w II kw. 2023 r. Jednak w III kw. spodziewają się dalszego spadku popytu na towary ze względu na dalsze ograniczenie popytu krajowego. Ale według ekonomisty PKO BP ten scenariusz, który zakłada dalsze pogorszenie koniunktury, nie powinien są sprawdzić.
„Głównym czynnikiem, który powinien poprawić koniunkturę, jest dezinflacja oraz wynikający z niej powrót realnych wzrostów płac. I to one sprawią, że poprawi się konsumpcja prywatna i że PKB w III kw. nie będzie już spadać, a zacznie rosnąć r/r” – powiedział Kamil Pastor. „W całym roku spodziewamy się wzrostu PKB o 0,7 proc.” – dodał. (PAP)

 

autor: Marek Siudaj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520