15.4 C
Chicago
wtorek, 16 kwietnia, 2024

Francja/ Macron obiecał 500 mln euro na rozwój sztucznej inteligencji: Nie możemy pozostać w tyle za Chinami i USA

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Prezydent Francji Emmanuel Macron, który w środę odwiedził w Paryżu salon VivaTech, największe w Europie targi zaawansowanych technologii, obiecał 500 mln euro dofinansowania dla francuskiego sektora sztucznej inteligencji, aby mógł stać się konkurencyjny w skali globalnej i nie pozostał w tyle za Chinami i USA.

Musimy przyspieszyć rozwój naszego sektora sztucznej inteligencji, aby nie odstawał od chińskiego i amerykańskiego – oznajmił Macron, zapowiadając rozwijanie klastrów AI.

 

Prezydent zauważył, że Francja jest „w dobrej pozycji w Europie kontynentalnej”, ale musi inwestować i nie posuwać się za daleko wraz z UE w regulowaniu AI. Powiedział też, że liczy na to, iż wsparcie rozwoju AI we Francji pozwoli jej wyłonić kilku światowych czempionów tego sektora.

 

Dodał, że chce poprawić możliwości obliczeniowe w kraju, ponieważ ich niedostatek jest „ogromnym ograniczeniem” dla rozwoju AI. Macron zapowiedział również, że chce, by Francja poczyniła postępy w kwestii „gigakomputerów” i rozwinęła „wielkie modele open source”.

 

Prezydent ocenił, że „wiele można by poprawić dzięki sztucznej inteligencji”, m.in. politykę migracyjną, dzięki zdolności przetwarzania danych przy jednoczesnym ograniczeniu oszustw. „Walka o naszą suwerenność rozgrywa się także w algorytmach” – ocenił w komunikacie Pałac Elizejski.

 

Salon VivaTech w Paryżu odwiedza również szef Tesli i Twittera Elon Musk, z którym Macron zamierza spotkać się w piątek.

 

Francuski rząd ma nadzieję, że zdoła przekonać Muska, iż „Francja jest najlepszym możliwym miejscem w Europie do założenia kolejnej fabryki Tesli” – jak powiedział w środę w CNBC minister ds. cyfryzacji Jean-Noel Barrot.

 

Salon VivaTech, który otworzono w środę, przyciągnął kilka tysięcy specjalistów z sektora zaawansowanych technologii; największym powodzeniem cieszą się ekspozycje poświęcone sztucznej inteligencji generatywnej, spopularyzowanej ostatnio przez ChatGPT – pisze AFP.

 

Duże zainteresowanie wzbudził prototyp wyposażonego w AI samochodu, który stworzył koncern Renault we współpracy z francuskim producentem samolotów Dassault, firmą telekomunikacyjną Orange, koncernem Thales specjalizującym się w elektronice przeznaczonej dla wojska, lotnictwa i firm transportowych oraz STMicroelectronics – francusko-włoskim producentem elektroniki.

 

Francuski minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire, który również odwiedził salon VivaTech, powiedział, że należy postawić na „innowacje” zanim wprowadzi się „regulacje” dotyczące sztucznej inteligencji.

 

„Europa powinna zbudować swą niezależność na sztucznej inteligencji, a zwłaszcza na sztucznej inteligencji generatywnej” – oznajmił minister i podkreślił, że chodzi zarówno o gospodarczą, jak i kulturalną niezależność Europy.

 

Le Maire dodał, że nie chce, aby powtórzyła się sytuacja związana z wielkimi amerykańskimi firmami technologicznymi – Google, Apple, Facebook, Amazon, czy Microsoft – które całkowicie zdominowały globalny rynek i „pozostawiły Europę w tyle”.

 

„Nie zaczynajmy regulować zanim nie będziemy inwestować i wprowadzać innowacji. W przeciwnym wypadku będziemy regulować technologie, które nie będą nasze” – podkreślił minister.

 

Wcześniej w środę Parlament Europejski przyjął stanowisko negocjacyjne w sprawie Aktu o Sztucznej Inteligencji, który ma wprowadzić przepisy regulujące wpuszczanie na rynek dostawców oraz firmy wdrażające systemy AI w zależności od poziomu ryzyka, jakie może generować sztuczna inteligencja.

 

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

 

ksta/ fit/ ap/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520