3.6 C
Chicago
sobota, 20 kwietnia, 2024

FBI ostrzega przed walentynkowymi SCAM-ami. Co należy zrobić?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Walentynki zbliżają się wielkimi krokami. Chociaż święto miłości raczej kojarzy się dobrze, niejednemu człowiekowi może zniszczyć życie – nie tylko przez złamane serce. FBI ostrzega przed oszustwami, które nazywa „romance scams”, a jakie mogą pojawiać się 14 lutego.

Czym są „romance scams”?

Według FBI, tego typu oszustwa mają miejsce, gdy przestępcy przyjmują fałszywą tożsamość online, aby zdobyć sympatię i zaufanie ofiary.

„Oszust wykorzystuje następnie iluzję romantycznego lub bliskiego związku, aby manipulować i/lub okradać ofiarę” – czytamy na stronie internetowej FBI.

Urzędnicy FBI twierdzą, że intencją oszusta jest jak najszybsze nawiązanie relacji, przywiązanie się do ofiary i zdobycie zaufania.

„Scammerzy mogą proponować małżeństwo i planować spotkania osobiste, ale to się nigdy nie zdarzy. W końcu poproszą o pieniądze” – czytamy na stronie internetowej FBI.

Co zrobić, aby nie paść ofiarą oszustwa w Walentynki? FBI radzi:

Uważaj na to, co publikujesz i upubliczniasz w Internecie, ponieważ oszuści mogą wykorzystywać szczegółowe informacje, udostępniane w mediach społecznościowych i w serwisach randkowych, aby lepiej Cię poznać, a następnie w łatwy sposób do Ciebie dotrzeć.

Jeśli ktoś obcy napisze lub skontaktuje się w jakikolwiek sposób. Zbadaj zdjęcie i profil osoby, korzystając z wyszukiwania online, aby sprawdzić, czy zdjęcie, imię i nazwisko lub szczegóły nie zostały już czasem użyte w innym miejscu.

Uważaj, jeśli dana osoba wydaje się zbyt idealna lub szybko prosi Cię o opuszczenie serwisu randkowego lub portalu społecznościowego, aby komunikować się bezpośrednio.

Uważaj, jeśli dana osoba próbuje odizolować Cię od przyjaciół i rodziny lub prosi o nieodpowiednie zdjęcia lub informacje finansowe, które mogą później zostać użyte do szantażu.

Uważaj, jeśli dana osoba obiecuje spotkać się osobiście, ale zawsze znajdzie wymówkę, dlaczego nie może. Jeśli nie spotkałeś tej osoby po kilku miesiącach, z jakiegokolwiek powodu, masz dobry powód do podejrzeń.

Nigdy nie wysyłaj pieniędzy do osób, z którymi komunikowałeś się tylko online lub telefonicznie.

„Drugie najkosztowniejsze oszustwo” według IC3

„W 2018 r. oszustwo związane z zaufaniem/romansem było siódmym (18 000 skarg) najczęściej zgłaszanym oszustwem do IC3, pod względem liczby otrzymanych skarg i drugim najkosztowniejszym oszustwem pod względem strat ofiar” – zgodnie ze stroną internetową IC3.

Red. JŁ

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520