11.8 C
Chicago
środa, 28 lutego, 2024

Europa zapomniała o prawdziwej zimie, stąd obecne problemy

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Po spowodowanym obfitymi opadami śniegu weekendowym chaosie transportowym w Bawarii, związek pracowników kolei EVG i stowarzyszenie pasażerów Pro Bahn skrytykowały podatność kolei na zakłócenia. „Hasło +Jeździmy przy każdej pogodzie+ nie ma już żadnej wiarygodności” – powiedział przewodniczący EVG Martin Burkert gazecie „Augsburger Allgemeine”.

Burkert wezwał do masowych inwestycji na wzór innych krajów, takich jak Austria. Niemiecką infrastrukturę kolejową określił jako w „dużym stopniu zniszczoną”.
Szef Pro Bahn Detlef Neuss podkreślił, że w przeszłości kolej była „znacznie lepiej przygotowana do radzenia sobie z ciężkimi atakami zimy”. Wezwał, aby „duża podatność na zakłócenia” stała się jedną z głównych kwestii w planowanej reformy kolei.
Po nadejściu zimy i związanych z nią opadów śniegu dworzec główny w Monachium nadal działa w bardzo ograniczonym zakresie – pisze w poniedziałek portal tagesschau. Deutsche Bahn (DB) radzi pasażerom, aby odłożyli podróże do i z Monachium.
W weekend w stolicy Bawarii było 45 centymetrów śniegu; „tylko trzy razy od rozpoczęcia pomiarów w mieście było więcej śniegu: w styczniu 1968 r., styczniu 1959 r. i marcu 2006 r. za każdym razem było to około pół metra” – pisze portal dziennika „Sueddeutsche Zeitung”. Jednak fakt, że na początku grudnia spadło tak dużo śniegu, „jest bezprecedensowy od czasu rozpoczęcia systematycznych pomiarów”. „To była bardzo nietypowa sytuacja pogodowa” – powiedział Marcus Beyer z Niemieckiej Służby Meteorologicznej (DWD).
Czy zapowiada to „zimę stulecia? „Ogólnie rzecz biorąc, nic nie wskazuje na +ekstremalną zimę+, wręcz przeciwnie” – powiedział gazecie „Bild am Sonntag” rzecznik DWD. Oczekuje się, że nadchodzące tygodnie i miesiące będą „przeciętne lub nieco zbyt ciepłe” w porównaniu z okresem od 1991 do 2020 roku. Jednak trend ten może oczywiście obejmować również krótkie okresy bardzo zimnej pogody – wyjaśnił rzecznik.

 

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

 


 

Holandia/ Utrudnienia w ruchu prawie w całym kraju po opadach śniegu

Prawie w całej Holandii panują trudne warunki na drogach po obfitych opadach śniegu – informuje w poniedziałek instytut meteorologiczny (KNMI). We wszystkich prowincjach, poza Zelandią, obowiązuje żółty kod zagrożenia.
„Zachowaj czujność i dostosuj swój styl jazdy do warunków na drodze” – apeluje rzecznik KNMI. Wprawdzie po śniegu praktycznie nie ma już śladu, to jednak z powodu utrzymujących się niskich temperatur na drogach jest niezwykle ślisko – ostrzega instytut.
W wielu miejscach kraju doszło do wypadków, zarówno na drogach jaki i ścieżkach rowerowych. Jak informuje portal Omroep Gelderland w Kilder, w północnej części Holandii, rowerzysta trafił do szpitala po upadku na ścieżce rowerowej.
Doniesienia o śliskiej nawierzchni napływają także z Utrechtu. Telewizja RTV Utrecht podaje, że policja i personel pogotowia ratunkowego podejmują w poniedziałek szereg interwencji.
Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

Czechy/ Media: trzeba rozważyć zakaz jazdy ciężarówek w trudnych zimowych warunkach

Po obfitych opadach śniegu w Czechach w piątek i sobotę, gdy zablokowane zostały dwie autostrady D1 (Praga-Brno) oraz D5 (Praga-Drezno) gazeta „Lidove Noviny” zastanawia się, czy rozwiązaniem nie jest wprowadzenie podczas trudnych warunków zimowych zakazu jazdy ciężarówek.
Minister transportu Martin Kupka oraz policja drogowa obciążyli winą za zablokowane drogi kierowców ciężarówek, którzy mieli ignorować istniejące zakazy wyprzedzanie. Eksperci, na których powołuje się gazeta, są zdania, że możliwa jest inna interpretacja. Nie łamano zakazu wyprzedzania, ale omijano stojące pojazdy. Stowarzyszenia Transportowców CzESMAD BOHEMIA uważa, że nie jest jasne, co spowodowało korki na autostradach i czy były one związane ze nieodpowiednim utrzymaniem dróg, czy z nieprawidłowym ruchem ciężarówek.
Część ekspertów cytowanych przez „Lidove Noviny” jest zdania, że w określonych warunkach – na przykład podczas obfitych opadów śniegu – należy całkowicie zakazać jazdy ciężarówkom. Takie uprawnienia ma policja, która regularnie w określonych warunkach drogowych zamyka dla ciężarówek niektóre trasy w górach. Przytoczono przykład Słowacji, gdzie policja zatrzymuje ciężarówki przed wzniesieniami.
Są także wypowiedzi wskazujące, że wprowadzenie zakazu jazdy dla ciężarówek po głównych drogach, gdy jednocześnie zasypane są drogi lokalne, nie jest rozwiązaniem z powodu braku wystarczającej liczby miejsc parkingowych. Po wprowadzeniu zakazu kierowcy ciężarówek zaczną parkować na prawym pasie, którego nawet nie będzie można odśnieżać. Pojawia się postulat wprowadzenia systemu oczyszczania dróg podczas opadów, który stosowany jest w Niemczech. Tam zamykany jest jakiś odcinek autostrady i puszczane są pługi na wszystkie pasy, tymczasem w Czechach próbuje się oczyszczać pasy kolejno – czytamy w „Lidovych Novinach”.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

 

ptg/ adj/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520