27.4 C
Chicago
poniedziałek, 20 maja, 2024

Ekspert Konfederacji Lewiatan: Od kwietnia wzrost cen przyspieszy

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

To ostatni miesiąc z tak niewielkim wzrostem cen, od kwietnia wzrost cen przyspieszy – ocenił ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka, komentując poniedziałkowe dane GUS. Wskazał na powrót cen ropy do poziomów z końca 2023 r. i wzrost napięcia na Bliskim Wschodzie.

W poniedziałek GUS opublikował dane o inflacji w marcu. Wyniosła ona 2 proc. w ujęciu rocznym (0,2 proc. w ujęciu miesięcznym). W lutym inflacja wyniosła 2,8 proc.

Mariusz Zielonka w swoim komentarzu zwrócił uwagę, że w marcu wzrost cen był wyższy niż wskazywały początkowe szacunki, wynoszące 1,9 proc. „Inflacja wyniosła 2 proc. Jednocześnie to ostatni miesiąc, gdzie mamy do czynienia z tak niewielkim wzrostem cen. Lada moment ponownie doświadczymy przyspieszenia wzrostu cen przekraczającego cel inflacyjny NBP” – wskazał ekspert.
Cel inflacyjny NBP wynosi 2,5 proc. z przedziałem odchyleń +/- 1 pkt. proc.
Z jednej strony – jak dodał Zielonka – obserwujemy stopniowe wycofywanie się rządu z tarcz antyinflacyjnych, a z drugiej zaś mamy nadal efekt wysokiego punktu odniesienia sprzed roku.
„Elementem, który niestety dodatkowo będzie wspierał wzrost inflacji w najbliższym czasie jest fakt, że ceny towarów praktycznie nie rosną w stosunku do minionego roku (+0,2 proc.), a wzrost cen usług przekracza 6,5 proc.” – poinformował.
W opinii Zielonki niskiemu odczytowi inflacji w marcu sprzyjała sytuacja na rynku produktów spożywczych i paliw. W ciągu miesiąca żywność staniała o 0,1 proc., a w ciągu roku odnotowała wzrost o 0,3 proc. „W przypadku paliw obserwowaliśmy obniżki cen zarówno w ciągu miesiąca, jak i roku. To może być ostatni taki spadek w najbliższym czasie, patrząc na powrót cen ropy do poziomów z końca minionego roku oraz wzrost napięcia na Bliskim Wschodzie” – podsumował ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan. (PAP)

 

pad/ mmu/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520