11.4 C
Chicago
piątek, 12 kwietnia, 2024

Dowódca brytyjskich sił zbrojnych: Wielka Brytania jest bezpieczna, nie jesteśmy na progu wojny z Rosją i nikt nie planuje przywrócenia poboru do wojska

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Wielka Brytania jest bezpieczna, nie jesteśmy na progu wojny z Rosją i nikt nie planuje przywrócenia poboru do wojska – zapewnił we wtorek dowódca brytyjskich sił zbrojnych, admirał Tony Radakin.

W przemówieniu wygłoszonym podczas konferencji poświęconej bezpieczeństwu, która odbyła się w Królewskim Instytucie Spraw Międzynarodowych w Londynie, Radakin pośrednio odniósł się do ostrzeżeń wygłoszonych przed miesiącem przez dowódcę wojsk lądowych, gen. Patricka Sandersa. Powiedział on wówczas m.in., że zwykli obywatele powinni przejść przeszkolenie wojskowe na wypadek wojny z Rosją.

Radakin powiedział, że chce odnieść się do „bardziej sensacyjnych nagłówków” na temat zbliżającego się zagrożenia ze strony Rosji, a „tych, którzy mogli poczuć się zaniepokojeni niektórymi ostatnimi komentarzami, chce zapewnić, że Wielka Brytania jest bezpieczna”. „Nie jesteśmy u progu wojny z Rosją. Nie czeka nas inwazja” – podkreślił.
Zapytany o słowa Sandersa na temat potrzeby przygotowania się do przyszłej wojny, adm. Radakin powiedział, że jest „ostrożny” co do sposobu, w jaki zostały one zinterpretowane i zaznaczył, że nie ma planów dotyczących konkretnego programu przygotowań do przyszłej wojny. „Nikt w ministerstwie obrony nie mówi o poborze do wojska w tradycyjnym tego słowa znaczeniu” – zapewnił.
Wyjaśnił, że członkostwo w NATO stanowi podstawę bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii, a sojusz ten pokona Rosję w każdej ewentualnej wojnie. „Niezaprzeczalnym faktem jest to, że jakikolwiek rosyjski atak lub wtargnięcie na terytorium NATO spowodowałoby przytłaczającą odpowiedź. Największym powodem, dla którego (Władimir) Putin nie chce konfliktu z NATO jest to, że Rosja przegrałaby. I to szybko” – powiedział.
Zdaniem Radakina w nadchodzących latach taka konfrontacja jest mało prawdopodobna. „Aby stanowić realne zagrożenie dla wschodniej flanki NATO w ciągu najbliższych 2-5 lat, Rosja musiałaby odtworzyć swoje zapasy czołgów i pojazdów opancerzonych, odbudować zapasy pocisków rakietowych dalekiego zasięgu i amunicji artyleryjskiej oraz wydostać się z przedłużającej się i trudnej wojny na Ukrainie” – ocenił.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

 

bjn/wr/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520