26 C
Chicago
poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Badanie: Większość rodziców uczniów deklaruje trudności przy większych wydatkach, jak studniówka

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Prawie 54 proc. rodziców uczniów deklaruje, że choć wystarcza im na życie, trudność pojawia się przy większych wydatkach, takich jak studniówka – wynika z badania dla BIG InfoMonitor. Finansowy luz ma 31 proc. rodzin – dodano.

Według raportu InfoDług, przygotowanego na podstawie danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazy informacji kredytowych BIK, suma zaległych zobowiązań Polaków na koniec listopada 2022 r. wyniosła 79,3 mld zł wobec 76,6 mld zł rok wcześniej.

 

Najbardziej zadłużoną grupą są osoby między 45-54 lata, czyli rodzice tegorocznych maturzystów. Ich długi sięgają 23,7 mld zł. Problem zaległości wobec banków, firm pożyczkowych i różnego rodzaju usługodawców jest tu też najbardziej rozpowszechniony, bo gdy w całym społeczeństwie kłopoty zdarzają się co dwunastej osobie, w tej grupie wiekowej co dziewiątej. Nieopłacone na czas zobowiązania ma 571 tys. 45-54 latków.

 

Jak deklarują osoby z dziećmi w wieku szkolnym, finansowy luz ma 31 proc. rodzin. Pozostałe „w mniejszym lub większym stopniu muszą kalkulować i przekładać niektóre zakupy czy plany” – wynika z badania „Sytuacja finansowa rodzin z dziećmi i bezdzietnych” zrealizowanego dla BIG InfoMonitor. Blisko 54 proc. radzi sobie, ale nie stać ich na większe wydatki, a prawie 14 proc., by mieć na podstawowe potrzeby „musi sobie wiele odmówić”. Z kolei ponad 2 proc. żyje pod kreską.

 

Główny Analityk BIG InfoMonitor prof. Waldemar Rogowski zwrócił uwagę, że na rodzicach tegorocznych maturzystów ciąży presja, z jednej strony jak najlepszego przygotowania pociech na jedną z ważniejszych nocy w życiu, a z drugiej odpowiedzialnego zarządzania budżetem w czasach drożyzny.

 

„Trudność wynika też z samego terminu studniówki, odbywającej się wkrótce po Bożym Narodzeniu, które jest dużym finansowym wyzwaniem” – wskazał.

 

Halina Kochalska z BIG InfoMonitor wskazała, że zakupy studniówkowe to połowa kosztów, jakie trzeba ponieść. Drugie tyle stanowi wejściówka. „Niezależnie czy bal odbywa się na wynajętej sali, czy we wnętrzach szkoły, razem z poczęstunkiem koszt waha się w granicach 350-500 zł od osoby. W przypadku udziału osoby towarzyszącej w zabawie trzeba liczyć się z koniecznością podwojenia tej kwoty” – zaznaczyła.

 

Badanie „Sytuacja finansowa rodzin z dziećmi i bezdzietnych” wykonała dla BIG InfoMonitor firma Quality Watch na próbie 1060 dorosłych Polaków techniką CAWI, 6-9 stycznia 2023 r. (PAP)

 

autorka: Magdalena Jarco

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520