Sędzia powiatu Maricopa w Arizonie orzekł, że stanowy zakaz aborcji po piętnastym tygodniu ciąży jest niekonstytucyjny. Wyrok w żadnym stopniu nie zmienia jednak obowiązującego status quo.
Sędzia powiatu Maricopa uznał stanowy zakaz aborcji po piętnastym tygodniu ciąży jako niezgodny z konstytucją. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, które uchwalili w referendum wyborcy, aborcja jest legalna do momentu osiągnięcia przez dziecko zdolności do samodzielnego przeżycia poza organizmem matki, czyli między 22 a 22 tygodniem ciąży. W związku z tym wyrok praktycznie nic nie zmienia.
Legalność aborcji w Arizonie była przedmiotem dyskusji od 2022 roku, kiedy to Sąd Najwyższy USA uchylił precedensowy wyrok w sprawie Roe przeciwko Wade. W efekcie – wobec braku jakichkolwiek późniejszych regulacji – w życie weszło stare prawo stanowe z XIX wieku, które surowo zakazywało aborcji w każdym przypadku.
W listopadzie 2023 roku mieszkańcy Arizony zagłosowali za Propozycją 139, wpisujące prawo do aborcji do stanowej konstytucji i gwarantuje dostęp do niej do momentu osiągnięcia przez płód zdolności do przeżycia poza organizmem matki.
Red. JŁ