20.9 C
Chicago
wtorek, 13 maja, 2025

Chińska sonda Chang’e-6 rozpoczęła powrotną podróż na Ziemię z niewidocznej półkuli Księżyca

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Chińska sonda Chang’e-6 wystartowała z niewidocznej półkuli Księżyca rozpoczynając powrotną podróż na Ziemię z pobranymi próbkami gruntu księżycowego – poinformowała we wtorek agencja Xinhua.

Jak podała agencja powołując się na Chińską Narodową Agencję Kosmiczną (CNSA) sonda opuściła Księżyc we wtorek o godz. 7.38 czasu lokalnego (01.38 czasu polskiego) po pomyślnym pobraniu próbek księżycowego gruntu w dniach 2 i 3 czerwca. Xinhua określiła misję „jako pierwsze tego rodzaju dokonanie w historii ludzkiej eksploracji Księżyca”.

Według dziennika „Being Daily” sonda po raz pierwszy umieściła flagę Chin (i zarazem pierwszą flagę jakiegokolwiek państwa) na niewidocznej z Ziemi półkuli Srebrnego Globu.
Media podkreślają, że Chiny są coraz bliżej stania się pierwszym państwem, które dysponować będzie próbkami gruntu z tej półkuli Księzyca. USA i ZSRS uzyskały takie próbki ale z półkuli Srebrnego Globu stale widocznej z Ziemi.
Sonda wylądowała w nocy z soboty na niedzielę polskiego czasu na południowym krańcu krateru Apollo w rejonie basenu uderzeniowego Biegun Południowy – Aitkin. Celem misji, która rozpoczęła się 3 maja, było dostarczenie na Ziemię około 2 kg materiału badawczego. Sonda została wyniesiona na orbitę z centrum kosmicznego Wenchang przez rakietę nośną Chang Zheng 5 (Długi Marsz 5).
Lądowanie kapsuły z próbkami księżycowego gruntu przewidziano na 25 czerwca na terenie Chin.
Powrotny lot sondy na Ziemię jest śledzony z olbrzymim zainteresowaniem przez naukowców z całego świta. Przypuszcza się bowiem, że grunt z niewidocznej półkuli Księżyca może zawierać niezwykle cenne informacje, w tym m. in o początkach Układu Słonecznego. (PAP)

 

jm/

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

👇 P O L E C A M Y 👇

Koniecznie zobacz nowy Polonijny Portal Społecznościowy "Polish Network v2,0"