21 C
Chicago
piątek, 24 maja, 2024

Zakonnik oskarżony o gwałty i pedofilię. Pracował Sekretariacie Stanu w Watykanie i był współpracownikiem papieża Franciszka

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Zakonnik o. Polikarp N. został oskarżony przez prokuraturę o przestępstwa o charakterze seksualnym wobec małoletnich. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko duchownemu. Franciszkanin m.in. pracował Sekretariacie Stanu w Watykanie i był współpracownikiem papieża Franciszka.

Rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk poinformowała w środę, że do Sądu Okręgowego w Elblągu został skierowany akt oskarżenia w sprawie o przestępstwa o charakterze seksualnym – gwałt, pedofilię i wykorzystanie zależności wobec małoletnich

„Postępowanie zostało zainicjowane zawiadomieniem Delegata ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży zakonu, do którego przynależy oskarżony. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku została wyznaczona do przeprowadzenia postępowania w tej sprawie. Akt oskarżenia został skierowany do sądu 13 maja 2024 r.” – dodała prokurator Wawryniuk.
Do czynów objętych aktem oskarżenia dochodzić miało w latach 2006–2016 w Polsce, ale też za granicą.
Jak podaje prokuratura, oskarżony miał dopuścić się zarzuconych mu przestępstw wykorzystując zaufanie wynikające z pełnionej roli przewodnika duchowego.
Łącznie prokurator zarzucił oskarżonemu popełnienie 14 przestępstw na szkodę 4 małoletnich pokrzywdzonych. Większość zarzutów dotyczy czynów, w chwili których małoletni nie mieli ukończonych 15 lat.
Oskarżony nie przyznaje się do popełnienia zarzuconych mu przestępstw. Przesłuchiwany w toku postępowania przygotowawczego odmówił złożenia wyjaśnień. Przebywa w areszcie.
Z zarzuconych oskarżonemu przestępstw najsurowszą karą zagrożone jest doprowadzenia podstępem do obcowania płciowego. Grozi za to od 3 do 15 lat więzienia. Takich czynów oskarżonemu zarzucono osiem.(PAP)

 

kszy/ mark/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520