13.2 C
Chicago
czwartek, 22 lutego, 2024

Włochy/ Sympatycy Silvio Berlusconiego przybywają przed jego rezydencję, by oddać mu hołd

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Setki osób przybywają od poniedziałku przed rezydencję zmarłego tego dnia byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego, znajdującą się w Arcore pod Mediolanem i tam oddają mu hołd. Składają kwiaty przed portretem polityka, magnata medialnego i finansowego.

Wokół powiewają flagi jego partii Forza Italia i sztandary klubów piłkarskich AC Milan, którego przez lata był właścicielem oraz Monza, kupionego w ostatnich latach. Leżą klubowe szaliki.
W XVIII- wiecznej posiadłości Villa San Martino, która należała do Berlusconiego przez prawie 50 lat, wystawiono trumnę z jego ciałem. Wstęp mają tam tylko osoby z jego rodziny i najbliższego otoczenia.
Sympatycy Berlusconiego z Mediolanu, całej Lombardii i innych stron Włoch zatrzymują się przed rezydencją i tam oddają mu hołd.
W wypowiedziach dla mediów nazywają polityka „wielką osobistością” , a sami przedstawiają siebie jako „jego lud”. Kładą wiązanki kwiatów z napisem „Grazie, Silvio”, niektórzy odmawiają modlitwę za zmarłego. Są też kibice klubów Milan i Monza.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę w katedrze w Mediolanie.
Nie wiadomo jeszcze, gdzie zostanie pochowany założyciel partii Forza Italia, koncernu Fininvest i komercyjnej telewizji Mediaset.
Jak zauważa Ansa, nie będzie to zapewne mauzoleum, które znajduje się w parku posiadłości Arcore. Były premier zamówił w latach 90. budowę mauzoleum z białego marmuru u rzeźbiarza Pietro Cascelli. Jest tam też biały sarkofag dla Berlusconiego, ale prawo nie pozwala na taki pochówek.
Burmistrz miejscowości nie otrzymał dotąd żadnej prośby o wyrażenie zgody na ewentualny pochówek na terenie tej prywatnej rezydencji.
Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

Włochy/ Prasa: Trudno wyobrazić sobie Włochy bez Silvio Berlusconiego

Trudno wyobrazić sobie Włochy bez Silvio Berlusconiego, wraz z jego śmiercią skończyła się cała polityczna era, ważny rozdział w historii kraju- podkreśla się w komentarzach we wtorkowej włoskiej prasie. Były premier, magnat medialny i finansowy zmarł w poniedziałek w szpitalu w Mediolanie w wieku 86 lat.
„Ciao, Cavaliere”- tak pożegnała go „La Stampa” przywołując jego popularny przydomek, używany odkąd został odznaczony orderem Kawalera Pracy. Turyńska gazeta podkreśliła, że historia jego życia to „autobiografia kraju”.
„Teraz będzie sto tysięcy różnych wersji Silvio Berlusconiego- zauważono w dzienniku- ale można ja na koniec zredukować do jednej: w polityce włoskiej jest okres przed nim i po nim”.
„Włochy bez Berlusconiego”- to tytuł na pierwszej stronie „Corriere della Sera”. Przywołano słowa prezydenta Sergio Mattarelli o tym, że „naznaczył on historię Republiki”.
„To lider, który radykalnie zmienił politykę, a także partię i adwersarzy”- tak największy włoski dziennik podsumował prawie 30 lat jego obecności na scenie politycznej.
„Przez wiele lat dzielił Włochy na tych, którzy byli berlusconiani i anty-berlusconiani”- przypomniała gazeta.
„Berlusconi miał zawsze bezpośrednie relacje z wyborcami i ukształtował swoje pole, umiał upraszczać, umiał +sprzedać+, najpierw w biznesie, a potem w polityce”- ocenił dziennik.
W komentarzu na jego łamach pojawiła się opinia, że polityk i magnat finansowy „uwiódł kraj”, zaś największym jego osiągnięciem było to, że większość Włochów identyfikowało się z nim. „Był z Mediolanu , a w 2001 roku wygrał we wszystkich okręgach na Sycylii. Był ogromnie bogaty, a głosowali na niego ubodzy”- przypomniano.
Lewicowa “La Repubblica” zamieściła na pierwszej stronie duże zdjęcie polityka z napisem „Pierwszy populista”.
„Ten arcywłoski przywódca wynalazł populizm”- ocenił w komentarzu publicysta. Wyraził przekonanie, że miał on w swoich rękach bezprecedensową kumulację władzy- ekonomicznej, finansowej, medialnej i przede wszystkim politycznej, która była „tak nierozerwalna z jego postacią, że nie można jej przekazać”.
Silvio Berlusconi “szukał nieśmiertelności w każdym geście życia oraz głównie w kulcie samego siebie- stwierdził publicysta- ale i on musiał się poddać kończąc swoje spektakularne życie w szpitalu”.
Na łamach tych dokonuje się też analizy zjawiska „berlusconizmu”,które- jak zaznaczono- było „wielkim eksperymentem społecznym i sposobu sprawowania władzy”.
W „La Repubblica” napisano również: „Trudno sobie teraz wyobrazić Włochy bez Silvio Berlusconiego, wyjątkowego arcy- Włocha”.
„W ostatnim pięćdziesięcioleciu nie było dnia, by jego nazwisko nie było przywoływane w telewizji, gazetach, w parlamencie, w barze, na stadionie”- dodano w dzienniku, który podsumował: „W tym, co dobre i co złe był lustrem naszego dziwnego kraju”.
„Self- made man , który zmienił świat polityki”- tak nazwało go „Il Giornale”, wydawane przez jego rodzinę. Przedstawiło go jako „niezrównanego” lidera, który w swej politycznej karierze otrzymał w sumie 240 milionów głosów.
Prasa informuje, że niemal natychmiast po jego śmierci złożony został wniosek o nadanie stadionowi piłkarskiemu w Monzy imienia Silvio Berlusconiego. Ostatnio był on właścicielem klubu w tym mieście.
Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520