Wjechał Teslą w dom, zabijając starszą kobietę. Śledczy twierdzą, że wcisnął „gaz do dechy”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

44-letni Michael Butler  został oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci po wjechaniu samochodem marki Tesla w dom w miejscowości Katy w Teksasie. Mężczyzna twierdzi, że w chwili zdarzenia pojazd poruszał się w trybie FSD, na tzw. „autopilocie”, ale śledczy uważają, że dane z samochodu przeczą jego wersji wydarzeń. Sąd ustalił kaucję za opuszczenie aresztu przez Butlera na 150 tys. dolarów.

Do wypadku doszło 19 czerwca. Nagranie z monitoringu zarejestrowało moment, w którym Tesla prowadzona przez Butlera uderzyła w dom, przebiła ścianę i wjechała do jednego z pomieszczeń. W wyniku zdarzenia zginęła 76-letnia Martha Avila. Samochód wjechał do pokoju zabaw dzieci, znajdującego się po frontowej stronie budynku. Tuż obok członkowie rodziny Avilii przygotowywali obiad. W momencie wypadku Butler realizował dostawę jako kierowca firmy DoorDash.

Podczas przesłuchania Butler zeznał, że ostatnią rzeczą, którą pamięta, była jazda autostradą nr 6 z włączonym systemem FSD. Twierdził, że samochód prowadził się sam, a on zemdlał jeszcze przed uderzeniem w dom. W międzyczasie przeprowadzono badania, które wykluczyły wystąpienie u oskarżonego udaru i zawału serca. Stwierdzono także, że Butler nie był pod wpływem alkoholu ani narkotyków.

Śledczy ustalili na podstawie danych z pojazdu i telefonu komórkowego, że wcześniej Butler wielokrotnie korzystał z systemu FSD podczas realizacji kursów dla DoorDash. Bezpośrednio przed wypadkiem miał jednak przejąć kontrolę nad pojazdem poprzez naciśnięcie pedału gazu, co automatycznie dezaktywowało „autopilota”. Dalej Tesla Butlera miała przejechać znak STOP, a gdy system bezpieczeństwa auta przygotowywał się do skrętu w lewo, kierowca przyspieszył i skręcił kierownicę w prawo. W ciągu kolejnych sześciu sekund pedał gazu w Tesli miał pozostawać wciśnięty „do dechy”, a pojazd osiągnął prędkość 73 mph i bez żadnych śladów hamowania uderzył w dom. Śledczy wykluczyli wstępnie, że auto mogło wjechać w dom wyniku jakiejkolwiek usterki.

Na niekorzyść oskarżonego przemawia także jego historia wyszukiwania z Google. Butler miał wpisywać w wyszukiwarkę takie frazy, jak „Tesla niedostatecznie agresywna”, czy też „Tesla FSD niedostatecznie agresywna 2026”.

Koncern Tesla oświadczył, iż w momencie zdarzenia pojazd nie był w trybie jazdy autonomicznej, a kierowca musiał przejąć nad nim kontrolę.

W związku ze śmiercią 76-latki i uszkodzeniem domu, obok sprawy karnej, bliscy Avilii wnieśli przeciwko Butlerowi i firmie Tesla pozew cywilny.

Red. JŁ

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane