9.4 C
Chicago
piątek, 12 kwietnia, 2024

Wielka Brytania/ Książę Harry przegrał sprawę o odebranie mu ochrony osobistej

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Brytyjski książę Harry przegrał w środę proces sądowy wytoczony przez niego w związku z decyzją rządu o odebraniu mu – po rezygnacji z pełnienia obowiązków członka rodziny królewskiej – ochrony policyjnej podczas pobytów w Wielkiej Brytanii.

Po rezygnacji przez Harry’ego na początku 2020 r. z pełnienia obowiązków członka rodziny królewskiej i wyprowadzce do USA, brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych zdecydowało, że przestanie mu automatycznie przysługiwać ochrona osobista podczas pobytów w Wielkiej Brytanii i nie zgodziło się na zapewnienie takiej ochrony dla niego i jego rodziny, nawet jeśli książę sam by finansował jej koszty.

Jego prawnicy argumentowali, że brak przeprowadzenia analizy ryzyka i pełnego rozważenia skutków potencjalnego „udanego ataku” na Harry’ego oznaczał, że decyzja o odebraniu mu ochrony finansowanej przez podatników była „niezgodna z prawem i niesprawiedliwa”.
Prawnicy MSW wyjaśniali, że książę Harry nadal będzie miał ochronę policyjną finansowaną ze środków publicznych, ale będzie ona zapewniana w oparciu o „indywidualne ustalenia, specjalnie dostosowane do niego”, zamiast automatycznej ochrony zapewnianej członkom rodziny królewskiej wykonującym obowiązki.
W wydanym w środę orzeczeniu sędzia Peter Lane odrzucił argumenty prawników Harry’ego i wyjaśnił, że decyzja nie była niezgodna z prawem ani „irracjonalna” i że nie doszło do „niesprawiedliwości proceduralnej”. „Nawet gdyby doszło do takiej niesprawiedliwości proceduralnej, sąd w żadnym razie nie mógłby przyznać powodowi pomocy. Dzieje się tak dlatego, że pomijając wszelkie takie niezgodności z prawem, jest wysoce prawdopodobne, że wynik dla powoda nie byłby zasadniczo inny” – uzasadnił.
Orzeczenie może mieć wpływ na przyszłe wizyty księcia w Wielkiej Brytanii, ponieważ mówił on wcześniej, że niższy poziom bezpieczeństwa utrudnia zabieranie ze sobą jego żony i dzieci.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520