6.3 C
Chicago
sobota, 20 kwietnia, 2024

Warszawa znów przedmiotem politycznych utarczek. Obecnym powodem awaria sieci ciepłowniczej

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Kolejne awarie ciepłownicze w stolicy to sprawa niepokojąca; grzechem pierworodnym władz miasta była sprzedaż SPEC-u – ocenił warszawski radny PiS Wiktor Klimiuk. Stawianie ideologicznej tezy, że sprywatyzowane usługi działają gorzej, to po prostu bzdura – uważa radny KO Jarosław Szostakowski.

Od kilku dni w stolicy dochodzi do kolejnych awarii, wskutek których mieszkańcy muszą mierzyć się z przerwami w dostawach ciepła. Mimo mrozów w różnych dzielnicach brakowało ogrzewania. Veolia Energia Warszawa, zarządzająca siecią ciepłowniczą w mieście, przyczyn serii awarii dopatruje się we wcześniejszej awarii elektrociepłowni Żerań. Według właściciela EC Żerań, PGNiG Termika, seria awarii z tą usterką nie ma związku.

 

Wraz z kolejnymi awariami sieci powróciły głosy na temat kwestii prywatyzacji Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, do której doszło w 2011 roku. SPEC przejęła Dalkia Polska, której Veolia Energia Warszawa jest następcą prawnym. We wtorek wiceminister klimatu i środowiska, były warszawski radny Jacek Ozdoba (Solidarna Polska) poinformował, że w resorcie powstał zespół roboczy ds. prywatyzacji sieci ciepłowniczej w stolicy, którego celem jest m.in. sprawdzenie, czy ta sprzedaż się opłacała.

 

Do kwestii prywatyzacji SPEC-u w rozmowie z PAP odniósł się również radny PiS, zdaniem którego kolejne awarie w stolicy są niepokojące. Klimiuk zwrócił uwagę, że do mniejszych lub większych awarii dochodzi praktycznie co roku i, jak mówił, powtarza się wtedy ten sam scenariusz – „gdy nadchodzą prawdziwe mrozy, coś się psuje, coś nie działa”.

 

„To pokazuje niedobrą politykę miasta, której najlepszym przykładem była sprzedaż SPEC-u, czyli pozbywanie się nieruchomości i różnego rodzaju zakładów użyteczności publicznej, kierowanie ich w prywatne w ręce i potem umywanie rąk, że +co złego to nie my+” – powiedział Klimiuk. Jego zdaniem, w przypadku SPEC-u „Warszawa zabrała sobie z rąk wiele narzędzi, którymi mogłaby tego typu sytuację naprawić”.

 

Jak podkreślił radny, według prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego w Veolii rok temu przeprowadzono audyt i wszystko było w porządku. „Skoro jednak do awarii ciągle dochodzi, to znaczy, że albo audyt został źle przeprowadzony, albo że nie zostały wyciągnięte odpowiednie wnioski” – zaznaczył.

 

Sprzedaż SPEC-u Klimiuk nazwał „grzechem pierworodnym” w tej sytuacji. „Była to sprzedaż po zaniżonej cenie i wbrew woli warszawiaków. Wtedy zbierano podpisy pod referendum w tej sprawie, ale miasto w atmosferze skandalu to unieważniło, uzasadniając, że część podpisów jest niewłaściwa. Dziś mamy efekty tej prywatyzacji” – powiedział.

 

Radny nawiązał w ten sposób do głosowania sprzed niemal 10 lat, gdy odrzucono wniosek PiS o przeprowadzenie referendum, w którym jedno z pytań brzmiałoby: „Czy jesteś przeciw sprzedaży przez m.st. Warszawa Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej SPEC S.A.?”. Pozostałe dotyczyły obowiązywania cen biletów, cen wody i opłat za żłobki. W informacji ratusza z tego czasu czytamy m.in., że radni uznali wniosek za niezgodny z prawem, ponieważ nie został poparty przez wymaganą liczbę osób, a zaproponowane w nim pytania dotyczyły spraw już rozstrzygniętych i zawierały „nierzetelne informacje”. Na tym samym posiedzeniu radni – głosami PO przy sprzeciwie PiS i SLD – zgodzili się na prywatyzację SPEC-u.

 

Do wiązania kolejnych awarii ze sprzedażą SPEC-u w rozmowie z PAP odniósł się szef klubu Koalicji Obywatelskiej w Radzie Warszawy. „To absolutna bzdura. Politycy PiS i pisowski rząd udowadniają tylko w tej chwili, że nie radzą sobie z aktualnymi, istniejącymi problemami i epidemią COVID-19” – ocenił Szostakowski.

 

„Stawianie ideologicznej tezy, że sprywatyzowane usługi działają gorzej, to po prostu bzdura” – podkreślił radny KO.

 

Wiceminister Ozdoba, uzasadniając we wtorek powołanie zespołu roboczego, wskazywał, że od 2011 r. podmiot prywatny realizuje zadania, które wcześniej były związane z działaniami miasta. „Uważamy, że po tylu latach warszawiakom należy się odpowiedź, czy ta prywatyzacja – w mojej ocenie jeden z największych skandali warszawskiej PO – była z punktu widzenia już wielu lat opłacalna i czy była dobrą decyzją” – podkreślał.

 

Sama Veolia Energia Warszawa, w odpowiedzi na słowa wiceministra, wskazywała we wtorek, że w okresie ostatnich 8 lat średnioroczna liczba awarii zmalała o ok. 40 proc. Zapewniała ponadto, że sprzedaż SPEC w 2011 r. przeprowadzona była w transparentny sposób, a Dalkia jako nabywca złożyła najlepszą ofertę. „Realizacja umowy sprzedaży SPEC została skontrolowana i rozliczona w 2020 r.” – podkreślono w oświadczeniu firmy.

 

(PAP)

 

Autorka: Agnieszka Ziemska

 

agzi/ jann/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520