26.8 C
Chicago
czwartek, 13 czerwca, 2024

Warszawa/ Mazowiecki konserwator nakazał zabezpieczenie zabytkowej kamienicy przy ulicy Chodakowskiej 22

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Nakazałem posiadaczowi kamienicy przy ul. Chodakowskiej 22 w Warszawie przeprowadzenie prac konserwatorskich i robót budowlanych mających na celu zabezpieczenie zabytku oraz zahamowanie procesów jego destrukcji – poinformował mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki.

Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Właścicielem kamienicy jest osoba prywatna.

 

Kamienica wraz z oficynami została wzniesiona w 1914 r. dla Leona i Antoniny Doley. Około 1921 roku nieruchomość została rozbudowana zyskując obecny wygląd. Od 1924 roku właścicielem kamienicy były Zakłady Amunicyjne „Pocisk”, które w 1941 roku sprzedały budynek Feliksowi i Michalinie Rachmielowskim. Budynek pozostał w ich rękach do 1968 r., gdy na mocy dekretu Bieruta z 1945 roku kamienica została im odebrana. W 2005 roku ze względu na zły stan techniczny nieruchomość została całkowicie wykwaterowana. Rok później zdewastowany budynek został wpisana do rejestru zabytków. W 2011 roku zniszczona kamienica została zwrócona spadkobiercom.

 

Budynek posiada charakterystyczną wieżyczkę z wieńczącą ją glorietą z czterema arkadami wspartymi na kolumienkach. Na wschodniej oficynie zachowana została inskrypcja „LD+1914”. Litery LD to inicjały ówczesnego inwestora, warszawskiego szewca Leona Doleya. Po 1941 roku urządzono w oficynie wschodniej zakład przetwórczy „Bekoma”, zajmujący się m.in. wytwarzaniem soku pomidorowego. (PAP)

 

autorka: Marta Stańczyk

 

mas/ ok/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520