12 C
Chicago
czwartek, 18 kwietnia, 2024

W. Brytania/ Czterokrotny wzrost antysemickich incydentów po ataku Hamasu na Izrael

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Liczba antysemickich incydentów w Wielkiej Brytanii wzrosła ponad czterokrotnie od czasu ataku palestyńskiego Hamasu na Izrael – podała w czwartek organizacja charytatywna, która pomaga Żydom w Wielkiej Brytanii.

Community Security Trust (CST) odnotowała 89 przypadków „antyżydowskiej nienawiści” w okresie od 7 do 10 października. Oznacza to ponad czterokrotny wzrost w stosunku do 21 antysemickich incydentów odnotowanych w tym samym okresie ubiegłego roku.
CST sprecyzowała, że sześć z 89 odnotowanych incydentów to napaści, trzy dotyczyły zniszczenia mienia żydowskiego, a 66 było związanych z obrażaniem Żydów, z czego 22 miały miejsce w internecie.
Organizacja wymieniła kilka przykładów, np. w niedzielę rano Żyd idący do synagogi w Londynie został nazwany „brudnym Żydem” przez nieznajomego, który powiedział „nic dziwnego, że wszyscy jesteście gwałceni”. Również w Londynie samochód zwolnił przed synagogą, po czym jego pasażerowie krzyczeli „Zabij Żydów” i „Śmierć Izraelowi”, machając palestyńską flagą.
„Nie popełnijcie błędu: są to antyżydowskie incydenty rasistowskie i przestępstwa z nienawiści, w których żydowskie osoby, mienie i instytucje są obiektem nienawiści, w tym gróźb śmierci i obrażania. W wielu przypadkach sprawcy tych haniebnych incydentów używają symboli i języka propalestyńskiej polityki jako retorycznej broni, za pomocą której grożą i obrażają Żydów” – oświadczyła CST.
Wiceminister bezpieczeństwa Tom Tugendhat oświadczył, że traktuje wzrost antysemityzmu w Wielkiej Brytanii „niezwykle poważnie” i wezwał do rozprawienia się z szerzeniem nienawiści. Porównał ideologię Hamasu do ideologii niemieckich nazistów z lat 30. i 40. ubiegłego wieku. „To, co robili naziści, jest dokładnie tym, co Hamas robi dzisiaj. Szerzy krwawe oszczerstwa, głosi nienawiść do Żydów i głosi nienawiść, która rozciąga się na cały świat” – powiedział Tugendhat w stacji Sky News.
Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

 

Portugalia/ Propalestyńskie hasła na synagodze w Porto

Nieznani sprawcy zniszczyli mury synagogi w Porto, największej świątyni judaizmu na Półwyspie Iberyjskim – poinformowała w czwartek Wspólnota Izraelska Porto (CIP). Zdaniem władz tej organizacji akt wandalizmu ma związek z nasileniem się się konfliktu izraelsko-palestyńskiego.
Kierownictwo organizacji żydowskiej zwróciło uwagę na charakter haseł namalowanych na murach obiektu świątynnego, odnoszących się do nasilonego w ostatnich dniach konfliktu na Bliskim Wschodzie. Napisano tam m.in. “Uwolnić Palestynę!” oraz “Skończcie z apartheidem Izraela”.
Władze CIP w przekazanym mediom oświadczeniu wyraziły ubolewanie z powodu “aktu nienawiści” wobec wspólnoty żydowskiej. Przypomniały, że synagoga w Porto to największa świątynia judaistyczna na Półwyspie Iberyjskim.
“W Portugalii nie ma przestrzeni, ani miejsca na nietolerancję oraz nienawiść” – napisała w oświadczeniu organizacja żydowska, podkreślając, że nie należy mylić “terrorystów z narodem palestyńskim”.
W sobotę, 7 października, Izrael został z zaskoczenia zaatakowany ze Strefy Gazy przez palestyńską organizację terrorystyczną Hamas. W ciągu pięciu dni konfliktu zginęło po 1,3 tys. Izraelczyków oraz Palestyńczyków. (PAP)

 

zat/ mal/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520