20.3 C
Chicago
wtorek, 16 lipca, 2024

Unijna kara za Turów. „Nie ma jeszcze wezwania do zapłaty”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Nie ma jeszcze wezwania do zapłaty w sprawie kar pieniężnych nałożonych przez Trybunał Sprawiedliwości UE dotyczących działalności kopalni węgla brunatnego Turów; jak będzie, to będziemy je interpretować, zobaczymy co przyjdzie – powiedział we wtorek wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

Rzecznik Komisji Europejskiej przekazał w poniedziałek na konferencji w Brukseli, że Komisja Europejska wyda „w odpowiednim czasie” wezwanie do zapłaty w sprawie kar nałożonych przez Trybunał Sprawiedliwości UE dot. działalności kopalni węgla brunatnego Turów.

 

„Nie ma jeszcze wezwania do zapłaty. Jak będzie – będziemy je interpretować. Zobaczymy co przyjdzie” – powiedział w TVN24 Przydacz.

 

Dodał, że na ten moment, „jak słyszałem z ust decydentów politycznych, nie ma decyzji, co do tego, żeby tego typu kary płacić”.

 

Przydacz przyznał, że orzeczenie TSUE „jest bardzo trudne do realizacji, a tak naprawdę niemożliwe i nie dające takiego skutku, o jaki wnioskowała strona wnioskująca”.

 

Pod koniec lutego Czechy wniosły skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów do TSUE wraz z wnioskiem o zastosowanie tzw. środków tymczasowych, czyli o nakaz wstrzymania wydobycia. 21 maja TSUE przychylił się do wniosku Czech i nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia.

 

Jak poinformował TSUE, „ze względu na to, że Polska nie uczyniła zadość zobowiązaniom nałożonym na nią w tym postanowieniu, Republika Czeska wniosła, w dniu 7 czerwca 2021 r., o zasądzenie od Polski na rzecz budżetu Unii okresowej kary pieniężnej w wysokości 5 mln euro dziennie za uchybienie jej zobowiązaniom”.

 

Polska natomiast – jak podał Trybunał – złożyła wniosek zmierzający do uchylenia tego postanowienia.

 

Ostatecznie 20 września Trybunał Sprawiedliwości UE postanowił, że „Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów”. Decyzję w tej sprawie podjęła wiceprezes Trybunału Rosario Silva de Lapuerta.

 

Kara ma być naliczana od dnia doręczenia Polsce postanowienia do chwili, w której „wspomniane państwo członkowskie zastosuje się do treści postanowienia wiceprezes Trybunału z dnia 21 maja 2021 r.” (PAP)

 

autor: Aneta Oksiuta

 

aop/ par/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520