21 C
Chicago
wtorek, 16 lipca, 2024

Ukraina/ Kolejna sfałszowana aplikacja z certyfikatami covidowymi

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Na Ukrainie wykryto już drugą w ostatnich dniach podrobioną aplikację Dija, za pomocą której m.in. można okazać certyfikat covidowy. Tym razem podrobioną aplikację stworzył 17-latek z Charkowa – poinformowała w środę policja.

Nastolatek nie tylko sfałszował aplikację, ale też utworzył kanał jej rozpowszechniania: przez czat można było za 200 hrywien (30 złotych) otrzymać dostęp do podrobionej Diji, za 300 hrywien – podrobiony certyfikat zaszczepienia przeciw Covid-19, a za 100 hrywien – podrobione prawo jazdy, napisał na Facebooku komendant główny policji Ihor Kłymenko. Do kanałów hakera w serwisie Telegram dołączyło 20 tys. ludzi. Kanały już zablokowano.

 

„Ukraińcy mają wiele talentów. Szkoda, że swoje zdolności wykorzystują w celach przestępczych” – czytamy we wpisie komendanta.

 

To kolejna taka sprawa w ostatnich dniach. W ubiegłym tygodniu minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow poinformował, że oszuści stworzyli fałszywą Diję, w której można było edytować m.in. informacje o szczepieniu. Oprogramowanie imitujące aplikację Dija stworzył 21-latek.

 

Mężczyźnie zaproponowano staż w ministerstwie transformacji cyfrowej. Zaznaczono przy tym, że haker odpowie za swoje działania.

 

Aplikacja Dija umożliwia posługiwanie się dokumentami w formie cyfrowej, a także korzystanie z niektórych usług państwowych. Jest przeznaczona tylko dla obywateli Ukrainy.

 

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

 

ndz/ mal/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520