32.5 C
Chicago
sobota, 22 czerwca, 2024

TV Republika zagrożeniem dla Tuska?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Wniosek o Trybunału Stanu dla przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji to atak na Telewizję Republika. Chodzi o to, by zmienić KRRiT, obsadzić tylko swoimi i zapewne nie udzielić TV Republika koncesji na ogólnopolskim multipleksie – mówili politycy PiS.

Podczas konferencji prasowej w Chełmie (Lubelskie) politycy PiS odnieśli się do złożenia wstępnego wniosku o postawienie szefa KRRiT Macieja Świrskiego przed Trybunał Stanu. Ich zdaniem ten wniosek jest absurdalny i oparty na niepojętych przesłankach. „To nie jest atak na Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. To jest atak na Telewizję Republika; to jest atak na telewizję wPolsce” – ocenił poseł Przemysław Czarnek.

 

Przekazał, że Telewizja Republika w ostatnich dniach złożyła wniosek do KRRiT ws. przyznania koncesji na multipleks ogólnopolski (tzw. naziemna telewizja – PAP). „Po obrzydliwym zamachu na wolne media, po bezprawnym zagarnięciu Telewizji Publicznej (…) pozostały jeszcze wolne media w Polsce, które mają naprawdę ogromne zasięgi” – stwierdził.
„I to przeszkadza Tuskowi, tym, którzy boją się prawdy. I dlatego dziś atak na Krajową Radę Radiofonii i Telewizji – żeby zmienić KRRiT, obsadzić tylko swoimi i zapewne nie udzielić koncesji Telewizji Republika na miejsce na multipleksie” – przekonywał Czarnek.
Zdaniem byłego szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego jest to próba ingerencji w proces koncesyjny i uderzenie – jak mówił – w fundamenty ładu demokratycznego, jakim jest pluralizm mediów oraz dostęp do informacji.
Posłowie koalicji rządzącej złożyli w czwartek w Sejmie wstępny wniosek o postawienie szefa KRRiT Macieja Świrskiego przed TS. Podpisało się pod nim 185 posłów. Piotr Adamowicz (KO) podał, że wniosek, wraz z materiałem dowodowym, liczy 285 stron, a Świrskiemu postawiono 11 zarzutów.
„Wniosek dotyczy trzech segmentów: blokowania około 300 mln zł z abonamentu dla publicznego radia i telewizji, blokowania koncesji dla nadawców prywatnych: TVN, TVN24, Radia Tok FM, Radia Zet. Trzecia grupa zarzutów dotyczy niewykonywania badań statystycznych dotyczących oglądalności stacji telewizyjnych w Polsce” – powiedział Adamowicz.
Wniosek w sprawie postawienia przed TS może złożyć w Sejmie prezydent lub co najmniej 115 posłów. Wniosek trafia do sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Komisja przedstawia Sejmowi sprawozdanie z prac wraz z wnioskiem o pociągnięcie do odpowiedzialności przed TS lub o umorzenie postępowania.(PAP)
autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ mow/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520