28 C
Chicago
piątek, 12 lipca, 2024

Szwecja/ Porażka władz: Będą specjalne ośrodków dla migrantów, choć do tej pory mogli przebywać w dowolnym miejscu w kraju

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Rząd Szwecji zapowiedział utworzenie specjalnych ośrodków dla azylantów, aby mieć lepszą kontrolę nad migrantami. Dziś starający się o prawo pobytu mogą mieszkać w dowolnym miejscu w kraju za pieniądze państwa szwedzkiego.

Jak wyjaśniła podczas prezentacji założeń projektu minister ds. migracji Maria Malmer Stenergard, „celem jest przeciwdziałanie rozwojowi +społeczeństwa cieni+, gdy nie wiadomo, gdzie przebywają imigranci, którym odmówiono azylu i nie można ich wydalić. „Chcemy mieć kontrolę nad imigrantami podczas całego procesu azylowego” – podkreśliła Stenergard.
Zmiany popiera wspierająca centroprawicowy rząd Szwecji przeciwna imigrantom partia Szwedzcy Demokraci, będąca drugą siłą w parlamencie. „Nie chodzi o pozbawienie wolności starających się o azyl, ale obowiązek raportowania” – zapewnił Ludwig Aspling ze Szwedzkich Demokratów.
Wśród propozycji jest m.in. propozycja geograficznego ograniczenia poruszania się azylantów oraz konieczności własnego utrzymania się w przypadku posiadania majątku.
Projekt ustawy ma zostać przedstawiony w maju 2024 roku, a następnie po przejściu procedury legislacyjnej wejść w życie.
Obecnie starający się o azyl w Szwecji mogą skorzystać z ośrodków Urzędu ds. migracji, którymi są najczęściej wynajęte lokale hotelowe, gdzie mają zapewnione wyżywienie oraz kieszonkowe albo zamieszkać w dowolnym miejscu we własnym zakresie, otrzymując na ten cel zasiłek.
Według prognozy Urzędu ds. migracji w tym roku spodziewanych jest 16 tys. wniosków o azyl (poza tymczasową ochroną uchodźców wojennych z Ukrainy).
W 2022 roku w Szwecji Urząd ds. migracji zarejestrował ponad 11580 spraw związanych z poszukiwaniem osób, którym ostatecznie odmówiono azylu, z czego około jedynie 3723 opuściło kraj, pozostali udali się do innego państwa strefy Schengen lub ukrywają się.
Sprawujący władzę w Szwecji od jesieni ubiegłego roku centroprawicowy rząd w umowie ze Szwedzkimi Demokratami ustalił, że polityka migracyjna kraju nie może być bardziej szczodra niż innych krajów UE.
Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

 

zys/ jar/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520