14.9 C
Chicago
sobota, 18 maja, 2024

Sztab Trumpa: Duda i Trump omówili pomysł przeznaczania 3 proc. PKB na obronność

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Prezydent Andrzej Duda i były przywódca USA Donald Trump omówili w środę polską propozycję dotyczącą przeznaczania przez kraje członkowskie NATO 3 proc. PKB na obronność; rozmawiano też m.in. o rosyjskiej inwazji na Ukrainę – przekazał w czwartek sztab Trumpa.

Politycy spotkali się w godzinach wieczornych w Trump Tower przy Piątej Alei na Manhattanie w Nowym Jorku.

„Dwaj prezydenci, którzy są wielkimi przyjaciółmi, przedyskutowali propozycję prezydenta Dudy, aby kraje NATO zaczęły (przeznaczać) 3 proc. PKB na obronność. Omówili również wojnę pomiędzy Rosją i Ukrainą, konflikt z (udziałem) Izraela na Bliskim Wschodzie oraz wiele innych tematów związanych z osiągnięciem pokoju na świecie” – poinformował sztab Trumpa w komunikacie na platformie X (https://tinyurl.com/3c38kxne).
„Prezydent Trump z sentymentem wspominał swoją przełomową podróż do Polski w 2017 roku i chwalił Polaków za niezłomną obronę suwerenności oraz zaangażowanie w (zapewnienie) bezpieczeństwa granic Europy przed wszelkimi zagrożeniami. Prezydent Trump jest wielkim fanem Polski i Polaków” – dodali współpracownicy byłego prezydenta.
Amerykański polityk, który ponownie zamierza się ubiegać o prezydenturę w listopadowych wyborach, zamieścił też krótki film z powitania z polskim prezydentem na swojej platformie TRUTH Social. Na nagraniu słychać, jak Trump chwali wcześniejszą współpracę z polskim prezydentem, a także mówi o dobrej komunikacji z nim i wielu tematach, w których się zgadzają. Nazwał Dudę przyjacielem i pochwalił jego „fantastyczną robotę” dla Polski (https://tinyurl.com/yyynk8ms).
Również kancelaria polskiego prezydenta opublikowała dłuższą relację ze spotkania na swoich profilach w mediach społecznościach. Na filmie widać m.in. serdeczne powitanie polityków. „Mamy tak wiele tematów do omówienia” – powiedział były prezydent USA, witając Dudę w lobby Trump Tower.
Spotkanie z Trumpem – jak zapowiadał wcześniej polski prezydent – miało charakter prywatny. Dudzie towarzyszyli ministrowie z jego kancelarii: Marcin Mastalerek oraz Wojciech Kolarski.
„To było przyjacielskie spotkanie w bardzo miłej atmosferze” – powiedział Duda po kolacji w Trump Tower.
Zadowolenia nie krył również Kolarski. „To było znakomite spotkanie. Długa, prawie dwuipółgodzinna rozmowa przebiegała w znakomitej atmosferze. To było spotkanie dwóch przyjaciół” – oznajmił. Jak relacjonował, Trump podkreślał sympatię do Polski i uznanie wobec Polaków.
W marcu prezydent Duda zgłosił propozycję dotyczącą zwiększenia poziomu wydatków na obronność z 2 do 3 proc. PKB przez wszystkie państwa NATO. Koncepcja ta została wówczas przedstawiona przez stronę polską m.in. podczas spotkania prezydenta Dudy i premiera Donalda Tuska z prezydentem USA Joe Bidenem w Waszyngtonie.(PAP)

klem/ szm/ js/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520