23.1 C
Chicago
wtorek, 16 kwietnia, 2024

Susza pogłębia się, jest w 14 województwach. Zagrożone uprawy zbóż i kukurydzy

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Suszę rolniczą w okresie od 11 kwietnia do 10 czerwca stwierdzono w czternastu województwach. Największy niedobór wody wystąpił na terenie Pomorza, Mazur i na Kujawach. Susza dotyka przede wszystkim uprawy zbóż i kukurydzy – poinformował w środę Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

„W trzecim okresie raportowania tj. od 11 kwietnia do 10 czerwca 2023 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -110 mm. W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zmniejszeniu o 40 mm w stosunku do poprzedniego okresu (1 IV-31 V)” – czytamy w raporcie IUNG.
Deficyt wody dla roślin uprawnych nadal wzrastał i występował w całym kraju. Największe niedobory wody notowano na terenach: Pojezierza Mazurskiego i Pomorskiego oraz na Kujawach. Duży deficyt wody notowano również na obszarze Polski środkowej, mniejszy – występował w południowej Polsce.
Susza rolnicza występowała na terenie województw: kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, podlaskiego, łódzkiego, lubuskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego, lubelskiego, opolskiego, świętokrzyskiego, śląskiego.
Według raportu susza występowała w sześciu uprawach: zbożach jarych i ozimych, truskawek, krzewów owocowych, drzew owocowych oraz rzepaku i rzepiku.
Największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach notowano w 1468 gminach (59 proc. gmin Polski). Suszę notowano również w uprawach zbóż ozimych. Notowano ją w 1363 gminach (55 proc. gmin).
IUNG przypomina, że wystąpienie suszy rolniczej obojętnie, w którym okresie sześciodekadowym, to plony ostateczne dla upraw objętych suszą będą niższe przynajmniej o 20 proc. w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych.
Szczegółowe informacje przedstawiające straty plonów w poszczególnych województwach zamieszczone są na stronie Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej www.susza.iung.pulawy.pl (PAP)

 

autor: Anna Wysoczańska

 

awy/ skr/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520