18.1 C
Chicago
środa, 17 kwietnia, 2024

Serafin: Trwa okupacja budynku ministerstwa rolnictwa, władze resortu nie podejmują żadnych działań

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Trwa okupacja budynku ministerstwa rolnictwa, władze resortu nie podejmują żadnych działań – powiedział PAP w środę przewodniczący Kółek Rolniczych Władysław Serafin. Według MRiRW przyjęte w Jasionce uzgodnienia w znaczącym zakresie zostały zrealizowane.

Przedstawiciele protestujących rolników, którzy 19 marca br. podpisali w Jasionce uzgodnienia z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przybyli we wtorek po południu do ministerstwa rolnictwa na rozmowy dot. realizacji ich postulatów. Rozmowy trwały do późnych godzin nocnych. Według rolników postulaty nie są realizowane; ogłosili strajk okupacyjny i pozostali w gmachu ministerstwa, jednocześnie żądając rozmowy z premierem Donaldem Tuskiem.

Okupacja budynku nadal trwa, rozmowy nie są prowadzone – poinformował PAP w środę przewodniczący Kółek Rolniczych Władysław Serafin. Jego zdaniem władze resortu nie podejmują żadnych działań. Protestujący rolnicy nie podjęli decyzji co do dalszych kroków.
Przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski mówił wcześniej w radiu RMF24 o zapowiadanych na 4 kwietnia protestach przed biurami posłów i senatorów w całej Polsce. „Chcemy, żeby rolnicy wybrali się do biur poselskich i senatorskich po to, żeby przekazać im na czym polega problem. Nie każdy z nich musi się znać na rolnictwie, to zrozumiałe. Natomiast ich wypowiedzi w mediach są wypaczeniem rzeczywistości. Złożymy grzeczną, spokojną wizytę, żeby później w parlamencie wiedzieli jakich interesów mają bronić i żeby nie mieli wymówki, że o czymś nie wiedzieli albo czegoś nie rozumieli” – powiedział Izdebski.
Jak zaznaczyło MRiRW w komunikacie, po protestach rolników i interwencjach Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także ustaleniach premiera Donalda Tuska z przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen, Komisja Europejska wycofała się z wielu założeń Zielonego Ładu. Zdaniem resortu, „powinny być one przyjęte przez protestujących rolników jako satysfakcjonujące”.
Ministerstwo poinformowało, że przyjęto zasady uruchomienia pomocy dla producentów zbóż (dopłaty do zbóż w wysokości 200 zł/t oraz 300 zł/t). Trwa procedura zatwierdzania. Podtrzymywane jest embargo na import do Polski zbóż, kukurydzy, rzepaku, słonecznika, mąki, otrąb, śrutu, makuch z Ukrainy.
„Prowadzone są prace nad utrzymaniem wysokości podatku rolnego na poziomie 2023 r.” – podano w komunikacie.
Resort wyjaśnił, że „w związku z tym, że strona ukraińska zapowiedziała ograniczenie do minimum tranzytu przez Polskę swoich produktów rolnych od kwietnia do czerwca br., Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie wystąpiło z wnioskiem o wstrzymanie tranzytu ukraińskich produktów rolnych przez Polskę”.
MRiRW zwraca uwagę, że pod koniec marca odbyły się rozmowy i konsultacje na szczeblu ministrów ds. rolnictwa Polski i Ukrainy, a także przedstawicieli stowarzyszeń rolniczych obu stron. Odbyło się również spotkanie na szczeblu międzyrządowym w dniu 28 marca br.
Po uwzględnieniu tych działań, „należy stwierdzić, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi realizuje postulaty i uzgodnienia podjęte z przedstawicielami protestujących rolników”. Dodano, że „szereg działań wymaga wielu ustaleń międzyresortowych i określonych procedur, co wydłuża realizację uzgodnień”. (PAP)
autorka: Anna Wysoczańska

 

awy/ mmu/ mow/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520