23.2 C
Chicago
sobota, 13 lipca, 2024

Sekretarz generalny ONZ: Bębny wojny nuklearnej znów biją; nieufność i podziały narastają

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, w opublikowanym w niedzielę przesłaniu z okazji przypadającej 6 sierpnia 78 rocznicy zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę, zaapelował do społeczności międzynarodowej aby wyciągnęla wnioski z „nuklearnego kataklizmu”, który spadł na to japońskie miasto.

„Bębny wojny nuklearnej znów biją; nieufność i podziały narastają” – przestrzegł Guterres w przesłaniu przekazanym przez Wysoką Przedstawiciel ONZ ds. Rozbrojenia Izumi Nakamitsu.
„Nuklearny cień, który spadał na świat w okresie zimnej wojny znów się pojawił. Niektóre kraje ponownie lekkomyślnie potrząsają nuklearną szabelką grożąc użyciem tego narzędzia zniszczenia” – napisał sekretarz generalny ONZ.
Występując na forum odbywającej się w Wiedniu konferencji na temat nierozprzestrzeniania broni nuklearnej, Nakamitsu ostrzegła, że „nigdy jeszcze od czasu najgorszego okresu zimnej wojny ryzyko użycia broni nuklearnej nie było tak wysokie, a środki zabezpieczające przed jej użyciem tak kruche”.
Traktat o Nierozprzestrzenianiu Broni Nuklearnej (NPT) z 1968 r. jest jedynym międzynarodowym porozumieniem w tej dziedzinie podpisanym zarówno przez kraje posiadające tę broń jak i jej nieposiadające. Traktat wszedł w życie w 1970 r. Od tego czasu podpisało go 191 krajów; więcej niż jakikolwiek inny układ rozbrojeniowy.
W niedzielę Japonia obchodziła 78 rocznicę zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę. 6 sierpnia 1945 r. Amerykanie zrzucili ją na to miasto chcąc przyspieszyć poddanie się wojsk japońskich w II wojnie światowej.
Eksplozja zrównała z ziemią dużą część miasta i doprowadziła do śmierci ok. 140 tys. spośród 350 tys. mieszkańców. Szacuje się, że olbrzymia fala uderzeniowa zabiła na miejscu 70 tys. osób, a dziesiątki tysięcy zmarły później z powodu odniesionych obrażeń lub choroby popromiennej.
9 sierpnia 1945 roku armia USA zrzuciła bombę atomową na Nagasaki. Wybuch zniszczył dużą część miasta, a około 74 tys. osób zginęło na miejscu lub zmarło przed końcem roku w wyniku obrażeń lub choroby popromiennej.
Wkrótce po ataku na Nagasaki Japonia skapitulowała, co zakończyło II wojnę światową w Azji. (PAP)

 

jm/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520