29.1 C
Chicago
środa, 22 maja, 2024

Schreiber: Nadmiarowe zyski spółek energetycznych mogą sięgnąć kilkudziesięciu miliardów zł

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Nadmiarowe zyski spółek energetycznych mogą sięgnąć kilkudziesięciu miliardów złotych rocznie – ocenił w czwartek szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Łukasz Schreiber.

Minister w wywiadzie dla Radia Plus wskazał, że rozporządzenie ws. sposobu obliczania limitu ceny za energię elektryczną pozwoli ograniczyć nadmiarowe zyski spółek energetycznych. Wyjaśnił, że rozporządzenie wylicza koszty produkcji, dolicza też marże oraz dodatek inwestycyjny, „a cała reszta będzie tą procedurą objęta”.

 

Te środki – jak kontynuował – trafią do Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny i będą służyły minimalizowaniu negatywnych efektów wysokich cen energii elektrycznej do odbiorców końcowych.

 

Przypomniał, że zgodnie z uwzględnionym w rozporządzaniu wzorem, „wytwórcy energii powinni obliczyć swoje koszty produkcji, doliczyć marżę oraz dodatek inwestycyjny a cała reszta zostanie ściągnięta ze spółek jako zyski nadmiarowe”.

 

Pytany o wysokość nadmiarowych zysków w skali roku, Schreiber powiedział, że może to być nawet kilkadziesiąt miliardów złotych.

 

Pytany o to, jaki może być poziom oszczędności budżetowych zapowiedzianych przez rząd, Schreiber powiedział, że ostateczną skalę będzie można określić w grudniu, a na razie jest to 10-15 mld zł. Przypomniał, że szukanie oszczędności w budżecie na 2023 rok wynika, że szczególnej sytuacji.

 

„Planowane jest zwiększenie wydatków obronnych o 40-50 mld zł na nowoczesny sprzęt (…), mamy do zrealizowania pakiet wsparcia związany z ochroną portfeli Polaków” – dodał.

 

Minister zaprzeczył, że w ramach planowanych oszczędności wstrzymana ma być budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego. „Wiele osób pewnie chciałoby, żeby ta inwestycja się nie udała, ale jest to przedsięwzięcie realizowane z udziałem bardzo dużych środków unijnych, z udziałem kapitału prywatnego” – wskazał.

 

Pytany o możliwość osiągnięcia kompromisu z Komisją Europejską w sprawie Krajowego Planu Odbudowy, powiedział, że „polski rząd cały czas jest gotowy do kompromisu”. „Jesteśmy w stanie wiele dla kompromisu zrobić, ale (…), dobra wola potrzebna jest po obu stronach” – zastrzegł.

 

Od czwartku zaczęło obowiązywać rozporządzenie w sprawie sposobu obliczania limitu ceny dla wytwórców energii elektrycznej, w podziale na technologie oraz dla spółek obrotu energią. Przepisy dotyczą przedsiębiorców, którzy będą musieli przekazywać odpis na rachunek Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny.

 

W rozporządzeniu zawarto zasady i wzory służące obliczaniu limitu ceny przez producentów energii elektrycznej w zależności od technologii jej wytwarzania. Wskazano, że cena uwzględniać ma m.in. koszt zużytego paliwa, sprawność netto jednostki wytwórczej, marżę – wyznaczoną jako 3 proc. ceny energii elektrycznej z rynku dnia następnego obliczonej jako 80 proc. ceny określonej w indeksie TGeBase oraz 20 proc. ceny określonej w indeksie TGePeak dla doby, dla której obliczany jest odpis na fundusz, a także „dodatek inwestycyjny i na pokrycie kosztów stałych”. (PAP)

 

autor: Ewa Wesołowska

 

ewes/ mick/ mmu/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520