10.1 C

Raków i Śląsk grają dalej, Pogoń odpadła

Raków Częstochowa i Śląsk Wrocław uporały się z rywalami z Litwy oraz Armenii i awansowały do trzeciej rundy kwalifikacji piłkarskiej Ligi Konferencji. Odpadła Pogoń Szczecin, wyeliminowana przez chorwacki NK Osijek.

Przed rewanżami w najlepszej sytuacji był Śląsk, który przed tygodniem wygrał w Armenii z Araratem Erywań 4:2. U siebie piłkarze trenera Jacka Magiery szybko uzyskali prowadzenie po trafieniu Słowaka Roberta Picha. Jednak na przerwę to goście schodzili wygrywając 2:1 po trafieniach pochodzącego z Wybrzeża Kości Słoniowej Mory’ego Kone.

Gole w drugiej połowie Szymona Lewkota i ponownie Picha uspokoiły jednak sytuację, a rywale wyrównali tuż przed końcowym gwizdkiem.

W kolejnej rundzie poprzeczka powędruje wyżej, gdyż rywalem wrocławian będzie Hapoel Beer Szewa. Izraelski zespół w czwartek wygrał u siebie z bułgarską Ardą Kyrdżali 4:0. Na wyjeździe Hapoel zwyciężył w o połowę mniejszych rozmiarach.

Pięciokrotny mistrz Izraela ósmy z rzędu sezon występuje w rywalizacji międzynarodowej, w poprzednim grał w fazie grupowej Ligi Europy, eliminując wcześniej m.in. szkockie Motherwell i czeską Victorią Pilzno. Ten etap Hapoel osiągnął też w 2016 i 2017 roku.

Goli nie było przez 210 minut gry Rakowa i Suduvy Mariampol. Najpierw w ciągu 90 minut na Litwie, a w czwartek przez 90 regulaminowych i kolejne 30 dogrywki w Bielsku-Białej, gdzie ekipa spod Jasnej Góry podejmowała przeciwnika. W serii rzutów karnych dwa strzały piłkarzy gości obronił pozyskany latem bośniacki bramkarz Vladan Kovacevic, a strzelcy wytypowani przez trenera Marka Papszuna przez cztery kolejki byli bezbłędni.

Następną przeszkodą zdobywcy Pucharu Polski i wicemistrza kraju będzie rosyjski Rubin Kazań, który dopiero dołączy do rywalizacji.

Na jednej rundzie, bo w 1. nie uczestniczyła, zakończyła się przygoda Pogoni z LK. Szczecinianie w dwumeczu nie znaleźli sposobu na defensywę prowadzonego przez znanego z pracy w Lechu Poznań Nenada Bjelicę NK Osijek, a w rewanżu w Chorwacji jedynego gola dla miejscowych zdobył węgierski uczestnik niedawnych mistrzostw Europy Laszlo Kleinheisler.

Pogoń wróciła do Europy po 20 latach, ale w czwartym już podejściu nie zdołała wygrać nawet pojedynczego meczu i po raz czwarty odpadła.

Liga Konferencji to nowe rozgrywki UEFA, trzeci poziom po Lidze Mistrzów i Lidze Europy. By awansować do fazy grupowej, Raków i Śląsk muszą jeszcze wyeliminować po dwóch rywali.

W przypadku niepowodzenia w eliminacjach Ligi Mistrzów czy Ligi Europy udział w fazie grupowej LK ma już zapewniony Legia Warszawa.(PAP)