22.2 C
Chicago
wtorek, 16 lipca, 2024

Przegląd adaptacji filmowych utworów Lema „Stanislaw Lem Centennial” [WIDEO]

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

12 września portal streamingowy MUBI zainaugurował serię ekranizacji twórczości Stanisława Lema. Prezentowana pod nazwą „Stanislaw Lem Centennial” zbiega się z 100. rocznicą urodzin pisarza.

Przegląd adaptacji filmowych utworów Lema (1921-2006) obejmuje „Przekładaniec” Andrzeja Wajdy, „Kongres” Ari Folmana, „Test Pilota Pirxa” Marka Piestraka, „Szpital Przemienienia” Edwarda Żebrowskiego, „Głos Pana” Gyorgy Palfi oraz „Maskę” Timothy i Stephena Quay.

https://youtu.be/gMKMAwc2C6o

https://youtu.be/7qxjSTVHUbc

https://youtu.be/nWANZOlGnkQ

 

„Stanisław Lem jest jednym z moich ulubionych pisarzy i od lat promuję jego postać w USA głównie poprzez popularyzację adaptacji filmowych jego twórczości. W tym roku, 12 września przypada 100–lecie jego urodzin i w związku z tym udało mi się przekonać jeden z najważniejszych na świecie portali streamingowych MUBI, by pokazał filmy nakręcone na podstawie książek Lema” – powiedział PAP inicjator wydarzenia Tomek Smolarski, zajmujący się programem filmowym oraz sztuk performatywnych w Instytucie Kultury Polskiej (IKP) w Nowym Jorku.

 

Jak wyjaśnił, negocjacje z właścicielami licencji filmowych trwały wiele miesięcy. Rezultatem stało się zgromadzenie bardzo ciekawego program złożonego z sześciu filmów.

 

Smolarski zwrócił uwagę, że program MUBI wybierają kuratorzy filmowi. Jest skierowany do miłośników ambitnego, autorskiego kina. Dociera do ponad 10 milionów ludzi w 190 krajach.

 

„Dzięki tej serii filmowej nazwisko Stanisława Lema oraz adaptacje jego twórczości trafią do bardzo szerokiej rzeszy odbiorców na całym świecie. Pracuję teraz z MUBI nad kilkoma innymi seriami filmowymi, które powinny się ukazać na ich portalu w przyszłym roku. Oznacza to, że wybitne osiągnięcia polskiej kinematografii będą się tam pojawiać coraz częściej” – ocenił Smolarski.

 

MUBI przedstawia serię ekranizacji Lema przy współpracy z IKP.

 

„Powieści i opowiadania Lema zainspirowały i nadal inspirują wielu filmowców, a filmowe adaptacje wyłaniają się z całego świata, często realizowane przez najważniejszych twórców filmowych przeszłości i teraźniejszości. (…) Od roku 1957 powstało ponad 50 filmowych i telewizyjnych adaptacji dzieł Lema” – wyszczególnił IKP.

 

MUBI jest globalną platformą streamingu filmów, firmą produkcyjną, a także dystrybutorem filmów. Produkuje i rozprowadza m.in. filmy nowych i uznanych już twórców, dostępne wyłącznie na jej platformie. Publikuje też „Notebook” z tekstami obejmującymi krytykę filmową i informacje na temat kina.

 

Ukazał się tam właśnie obszerny tekst „Cruel Wonders: The Prescient Centenary of Stanislaw Lem” (polska wersja)poświęcony twórczości Lema i ekranizacjom jego dzieł. Autorką jest Ela Bittencourt.

 

Na liście prezentowanych przez MUBI filmów znajduje się ok. 135 polskich. Reprezentują różne okresy i gatunki filmowe. Najwcześniejszy „Pan Twardowski” Henryka Szaro pochodzi z roku 1936. Szeroko prezentowany jest m.in. dorobek Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Kieślowskiego. Są filmy Wandy Jakubowskiej, Andrzeja Munka, Jerzego Kawalerowicza, Romana Polańskiego, Jerzego Skolimowskiego oraz Krzysztofa Zanussiego.

 

Najnowsze produkcje kina polskiego obejmują m.in. dokonania Agnieszki Holland i Pawła Pawlikowskiego.

 

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

 

ad/ dki/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520