5.4 C
Chicago
środa, 24 lutego, 2021

Protest przeciw projektowi ustawy o zakazie odmowy przyjęcia mandatu

Popularne

Protestujący z ronda de Gaulle’a przenieśli się w okolice placu Trzech Krzyży, gdzie już wcześniej były grupki protestujących przeciw m.in. projektowi ustawy o zakazie odmowy przyjęcia mandatu. Stamtąd udali się pod Sejm. Wśród demonstrantów jest m.in. Marta Lempart, liderka Strajku Kobiet.

W środę około godz. 18 na rondzie de Gaulle’a zaczął się kolejny z protestów Strajku Kobiet przeciw m.in. projektowi ustawy o zakazie odmowy przyjęcia mandatu. Po kilkudziesięciu minutach demonstranci z ronda przenieśli się na plac Trzech Krzyży, gdzie już wcześniej były grupki protestujących. Stamtąd udali się pod budynek Sejmu. W rejonie pl. Trzech Krzyży i Sejmu są znaczne siły policji. Kościół pw. św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży zabezpiecza policja. Przed Sejmem z kolei ustawiono barierki.

 

Policja wzywa do rozejścia się, tłumacząc, że protest nie został zarejestrowany. Demonstranci odpowiadają, że demonstracja jest legalna. Policja legitymuje zebranych. Słychać okrzyki jak np. “Trochę niebiescy, a trochę brunatni”, “Zdejmij mundur, przeproś matkę”, “To jest wojna”. Protestujący mają race i bębny, powiewają flagami tęczowymi, Unii Europejskiej, wznoszą transparenty z symbolami ruchu anarchistycznego.

 

Protesty w kraju trwają od 22 października br., gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Przepis straci moc wraz z publikacją wyroku, ale ten nie został jak dotąd ogłoszony.

 

(PAP)

 

Autorzy: Natalia Kamińska, Wojciech Kamińska, Marcin Chomiuk

 

nmk/ wnk/ mchom/ robs/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Ostatnio dodane