5.4 C
Chicago
środa, 24 lutego, 2021

Prof. Roszkowski o wydaniu “Mein Kampf”: Koszt tego przedsięwzięcia może się okazać politycznie duży

Popularne

Sam fakt opublikowania “Mein Kampf” w Polsce mogą wykorzystać jako pretekst do uderzenia w Polskę w ogóle. Koszt tego przedsięwzięcia może się okazać politycznie dosyć duży – powiedział w sobotę historyk prof. Wojciech Roszkowski o wydaniu w Polsce książki “Mein Kampf” Adolfa Hitlera.

20 stycznia nakładem wydawnictwa Bellona ukazała się książka “Mein Kampf. Moja walka. Edycja krytyczna” Adolfa Hitlera, pod redakcją i w tłumaczeniu Eugeniusza Cezarego Króla.”+Mein Kampf+ Adolfa Hitlera to jedna z najbardziej złowrogich książek w dziejach ludzkości. Przygotowała grunt pod drugą wojnę światową – najbardziej krwawą z wojen i masowe zbrodnie Trzeciej Rzeszy. Po upadku reżimu hitlerowskiego +Mein Kampf+ w wielu krajach została zakazana” – napisano na stronie internetowej wydawnictwa Bellona.

 

Według prof. Roszkowskiego “jest to tekst trefny (…), bo obarczony bardzo trudną historią”. “Sam fakt opublikowania +Mein Kampf+ w Polsce mogą wykorzystać jako pretekst do uderzenia w Polskę w ogóle. W tej chwili Polska jest można powiedzieć chłopcem do bicia i różne wrogie siły czekają, aby w Polskę uderzyć. Koszt tego przedsięwzięcia może się okazać politycznie dosyć duży” – ocenił w wypowiedzi dla Telewizji Republika.

 

Wydanie książki Hitlera skrytykowała przedstawicielka MSZ Rosji Maria Zacharowa. Na stronie ambasady rosyjskiej w Polsce, opublikowano fragment stenogramu z jej briefingu, który odbył się w czwartek w Moskwie. “Fałszowanie historii w Polsce przejawia się również w tym, że z jednej strony nasze obiekty pamięci historycznej, w tym te wspólne, są sztucznie poddawane pod działanie polskiej +ustawy dekomunizacyjnej+, z drugiej zaś strony polskie władze nie znajdują podstaw prawnych do zakazu lub przynajmniej zrozumiałej reakcji na rozpowszechnianie w swoim kraju książki Hitlera +Mein Kampf+” – oceniła.

 

Zdaniem prof. Roszkowskiego, “rzeczniczka MSZ Rosji, jak można było przewidzieć, szukała tylko pretekstu, żeby w Polskę uderzyć”. “Wiadomo, że z Moskwy płyną różne fałszywe komentarze, a nawet informacje. Można skomentować to krótko: kłamstwa, kłamstwa i jeszcze raz kłamstwa” – dodał.

 

(PAP)

 

Autorka: Olga Łozińska

 

oloz/ robs/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Ostatnio dodane