15 C
Chicago
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Polonijne obchody 83. rocznicy agresji Rosji Sowieckiej na Polskę

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

CHICAGO: W sobotę, 17 września miały miejsce uroczyste obchody 83. rocznicy wybuchu II. wojny światowej, 83 rocznicy agresji Związku Radzieckiego na Polskę, przed Pomnikiem Katyńskim w Niles, Illinois. Uroczystości zorganizował Komitet Opieki nad Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską przy Związku Klubów Polskich.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Związku Klubów Polskich z prezes Dr. Łucją Mirowską-Kopeć, Jan Kopec, ZKP-Komitet Katyński; Alderman Ariel Reboyras, Daniel Pogorzelski z biura skarbnika stanu Illinois; delegacja Kongresu Polonii Amerykańskiej na stan Illinois – Michał Niedziński, Mariola Urbanek, Bozenna Haszlakiewicz, Roman Korczak, Dr. George Otto, Związku Literatów Polskich – p. Alicja Szewczyk; Komitetu Królowej Parady wielu innych przedstawicieli Polonii.

W uroczytej akademii wziął udział Dr. Paweł Zyzak, nowy Konsul Generalny RP w Chicago, który pełni funkcję od 6 września, 2022. Konsul Zyzak nawiązał do brutalnej agresji Rosji na Ukrainę i tragicznych skutków obecnej wojny, przypomniał także wiele innych smutnych faktów związanych z sowiecką agresją na Polskę, 17 września, 1939 roku.

Organizatorzy przypomnieli tragiczne wydarzenia związane z II wojną światową, z agresją Niemiec Niemiec hitlerowskich 1 września, 1939 roku. Potem nastąpił atak sowiecki  17 września, 1939 roku. Dalszymi konsekwencjami była okupacja polskich ziem z zachodu przez hitlerowców, ze wschodu prez Rosje Sowiecką. Za tym poszły przymusowe wywózki setek tysięcy Polaków na Syberię. Kolejnymi tragediami były tysiące polskich oficerów, inteligencji którzy zostali rozstrzelani w Katyniu.

Dr. George Otto zaprezentował także Proklamacje Senatora Roberta Martwicka, wydaną przez stanowy Kongres, w nawiązaniu do tragicznych wydarzeń 1939 roku.

Przedstawiciele organizacji polonijnych złożyli potem wieńce i kwiaty przed pomnikiem katyńskim i tablicą smoleńską dla uczczenia ofiar tragedii wojennych i katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem w dniu 10 kwietnia, 2010 roku.

Twórcą Pomnika Katyńskiego w Niles, Illinois był Wojciech Seweryn, którego ojciec został zamordowany w Katyniu. Śp. Wojciech leciał wraz Prezydentem Polski Sp. Lechem Kaczyńskim i całą delegacją na uroczystości obchodów w Katyniu, gdy doszło do katastrofy samolotu, w której zginęło 96 osób. Na cmentarzu w Niles jest umieszczona tablica z nazwiskami osób, które zginęły w Smoleńsku.

W uroczystości wzięła także udział pani Anna, córka twórcy pomnika Wojciecha Seweryna.

Wszystkie te wydarzenia przywołują dramaturgię tamtych tragicznych wydarzeń, wywołują głęboką zadumę, smutek i zmuszają do głębokich refleksji

Na cmentarzu Św, Wojciecha w Niles jest pochowanych wiele osób, które przeżyły tragedie II wojny światowej, których bliscy zgineli w wyniku tych tragedii.

Tekst i zdjęcia  @ Andrzej Mikołajczyk

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520