W niedzielę kilkaset osób zgromadziło się pod pomnikiem błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki na nowojorskim Greenponcie. Polscy Amerykanie przybyli, aby uczcić 40 rocznicę jego męczeńskiej śmierci.
Prezes Fundacji Jana Pawła II w Nowym Jorku, organizatora uroczystości, Michał Pająk przypomniał, że ks. Popiełuszko, kapelan niezależnego związku zawodowego „Solidarność” zginął z rąk komunistycznej bezpieki. Określił jego działalność jako heroiczną.
„Ówczesny reżim komunistyczny w Polsce postanowił zgładzić niewygodnego dla nich księdza +Solidarności+ za to, że głosił prawdę, a jak wiadomo, prawda była wrogiem dla tamtejszego rządu. Pięć lat po tym okrytym hańbą mordzie, Polska odzyskała wolność. Wolność, która została okupiona ofiarą, jaką naród polski musiał ponieść, aby złamać łańcuchy komunistycznego zła” – mówił Pająk.
W jego opinii, dzisiaj Polska w 35 lat po odzyskaniu wolności wciąż boryka się problemem dokładnego wyjaśnienia i ujawnienia prawdy związanej z zabójstwem duchownego.
„Ks. Jerzy Popiełuszko został wyniesiony na ołtarze błogosławionych w 2010 roku a teraz toczy się proces kanonizacyjny. Módlmy się zatem, aby ten proces zakończył się pozytywnie w niedługim czasie” – wzywał szef Fundacji Jana Pawła II.
Wyraził dumę ze społeczności polsko-amerykańskiej w Nowym Jorku, a zwłaszcza na Greenpoincie, że połączone serca dały dowód oddania ks. Jerzemu i doprowadziły do wystawienia mu pomnika w 1990 roku. Dziękował tym, którzy byli związani z wzniesieniem monumentu, a także dbają o porządek i estetykę skweru, aby pozostawał skrawkiem polskości na Greenpoinie. Wymienił w związku z tymi wysiłkami harcerzy zrzeszonych przy Hufcu „Podhale” i „Warmii”.
„Dziękuję wszystkim za udział w dzisiejszej manifestacji oraz podtrzymywaniu tradycji i pamięci o bł. ks. Jerzym Popiełuszce. Oby ta pamięć nigdy nie zgasła” – konkludował Pająk.
Na skwer bł. Ks. Popiełuszki przybyły dzieci i młodzież, niektóre w strojach ludowych. Weterani z Ligii Morskiej założyli mundury galowe. Byli też przedstawiciele organizacji polonijnych, w tym Centrum Polsko-Słowiańskiego oraz SWAP.
Uroczystość poprzedziła msza święta w intencji duchownego w kościele św. Stanisława Kostki.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)
Polonia nowojorska uczciła rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki
Przedstawiciele Polonii uczcili w niedzielę rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki składając kwiaty na moście jego imienia w Nowym Jorku. Stale też upowszechniają wśród Amerykanów wiedzę o wspólnym bohaterze Polski i USA .
Wydarzenie na ścieżce dla pieszych mostu Kosciuszko Bridge łączącego dzielnice Brooklyn i Queens zgromadziło m.in. uczniów dwujęzycznych amerykańsko-polskich programów w publicznych nowojorskich szkołach. Dzięki temu nie tylko polonijne dzieci mogą poznawać działalność generała.
„W tym roku, podobnie jak poprzednio, zapraszamy z kwiatami i wieńcami, aby pokazać, że pamiętamy o bohaterze dwóch narodów. Most Kościuszki jest najnowszym w Nowym Jorku i każdego dnia przejeżdża po nim ok. 120 000 samochodów. Chcemy przedstawić historię generała i jego wkład w zwycięstwo amerykańskiej rewolucji” – podkreślają m.in. organizatorzy akcji z Fundacji Dobra Polska Szkoła.
Jak powiedział PAP prezes polonijnej fundacji Andrzej Cierkosz, dzięki wsparciu członka Zgromadzenia Stanowego Nowego Jorku Stevena Ragi ustawodawcy uhonorowali akcję z kwiatami okolicznościową rezolucją.
„Chcemy pokazać Amerykanom, że Kościuszko nie jest tylko figurą z brązu, lecz żywą postacią, o której pamiętamy. Po raz pierwszy od wielu lat w nowojorskich szkołach pojawiły się okazjonalnie lekcje o Tadeuszu Kościuszce. Uruchamiamy też od dzisiaj z innymi organizacjami polonijnymi proces, żeby został on honorowym obywatelem USA” – deklarował w rozmowie z PAP Cierkosz.
Ameryka przyznała dotychczas ten zaszczyt tylko ośmiorgu obcokrajowców, w tym gen. Kazimierzowi Pułaskiemu. Wśród pozostałych są Matka Teresa, Winston Churchill, Marquis de Lafayette, Raoul Wallenberg, William Penn, James Armistead Lafayette oraz Baron von Steuben.
Kościuszko był kluczową postacią w historii USA, szczególnie podczas wojny o niepodległość. Wsławił się m.in. jako inżynier wojskowy, projektując umocnienia w Saratodze, co przyczyniło się do zwycięstwa nad Brytyjczykami. Był zwolennikiem idei równości i wolności.
W uroczystości niedzielnej wzięli udział polonijni weterani i harcerze. Przybyli przedstawiciele organizacji polonijnych m.in. Pulaski Parade Association, Pulaski Police Association, Kadeci Pułaskiego, Towarzystwo Kurkowe i Polonia of Long Island.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)