18.1 C
Chicago
środa, 17 kwietnia, 2024

Polacy nie wierzą w forsowaną przez UE transformację energetyczną i doprowadzenie do redukcji emisji CO2

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Jedynie 2 proc. badanych uważa, że transformacja energetyczna doprowadzi do redukcji emisji CO2, a 3 proc. sądzi, że transformacja wzmocni bezpieczeństwo energetyczne – wynika z raportu opublikowanego w środę przez Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych.

Jak wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ) przez firmę ARC Rynek i Opinia, Polacy obawiają się zubożenia w związku z transformacją energetyczną.

„Jedynie 2 proc. uważa, że nastąpi ograniczenie emisji CO2 – co po raz kolejny pokazuje konieczność edukacji w tym zakresie” – stwierdzono w raporcie „Mądry Polak po fejku”, opublikowanym w środę. „3 proc. badanych sądzi, że nastąpi wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego – to również niewielki odsetek wskazujący na konieczność dalszej komunikacji społecznej i zrozumienia społecznego całego procesu transformacji” – dodano.
Badanie pokazało też, że 34 proc. respondentów nie jest w stanie określić, ile energii elektrycznej zużywa średnio rocznie gospodarstwo domowe, przy czym 3/4 badanych (75 proc. – PAP) uważa, że koszty transformacji energetycznej ponoszą głównie gospodarstwa domowe.
„37 proc. badanych sądzi, że transformacja to jedynie korzystanie z OZE, a przecież jest to proces wielowarstwowy i zróżnicowany technologicznie” – zauważyli autorzy opracowania. Dodali, że 80 proc. ankietowanych osób popiera rozwój OZE, a 56 proc. opowiedziało się za rozwojem energetyki atomowej.
W raporcie zwrócono też uwagę, że 37 proc. badanych nie wie, czy Polska powinna korzystać z gazu w procesie transformacji. „Bez tego paliwa przejściowego transformacja nie będzie możliwa” – zaznaczono.
Ponadto, jak poinformowano, 27 proc. badanych nie jest w stanie wskazać kluczowych źródeł produkcji energii elektrycznej w Polsce.
Autorzy raportu zwrócili w związku z tym uwagę na wyzwanie, jakim jest dezinformacja dotycząca sektora energetycznego. „Badanie internetu, zrealizowane przez PTEZ pozwoliło wyodrębnić (w okresie I-VIII 2023 r.) ponad 2,5 mln wzmianek dotyczących energetyki. Ponad 0,5 mln przebadanych wpisów w jakimś stopniu powielało nieprawdę i fake newsy” – poinformowano w opracowaniu. Dyrektor PTEZ Dorota Jeziorowska, cytowana w raporcie, zaznaczyła, że dowodem na to są również wyniki konkursu PAP FakeHunter Challange, zrealizowanego w listopadzie 2023 r. „250 uczestników podczas maratonu śledzenia fake newsów zgłosiło ponad 750 treści stanowiących dezinformację” – podkreśliła.
Jeziorowska wskazała, że stąd decyzja o realizacji kampanii informacyjnej „Energia NaPrawdę” i wdrożenie narzędzi, które pozwoliły dotrzeć z wiedzą na temat funkcjonowania sektora energetycznego i branży ciepłowniczej do szerokiej opinii publicznej.
Badanie ARC Rynek i Opinia na zlecenie PTEZ zostało przeprowadzone na reprezentatywnej grupie 1071 ankietowanych w wieku 18-60 lat metodą CAWI(Computer-Assisted Web Interview).
Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych informuje, że jest stowarzyszeniem założonym w październiku 1991 r. Członkami PTEZ są osoby zawodowo związane z wytwarzaniem i wykorzystaniem energii cieplnej i elektrycznej. Działalność Towarzystwa obejmuje swoim zakresem wszystkie najważniejsze obszary elektrociepłownictwa, i przede wszystkim skupia się na realizacji swojego statutowego zadania tj. promocji rozwoju kogeneracji w Polsce. (PAP)

autor: Anna Bytniewska

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520