4.1 C
Chicago
czwartek, 25 lutego, 2021

Pierwsze niepowodzenie Bidena. Sąd w Teksasie zablokował wstrzymanie deportacji migrantów

Popularne

Sędzia federalny w Teksasie we wtorek tymczasowo zablokował działania administracji nowego prezydenta USA Joe Bidena, mające na celu wstrzymanie na okres 100 dni deportacji niektórych imigrantów. To pierwsze takie niepowodzenie Bidena.

 

Decyzję taką podjął sędzia Drew Tipton, mianowany przez poprzedniego prezydenta USA Donalda Trumpa. Tym samym działania nowej administracji w sprawie wstrzymania deportacji części imigrantów zostały zablokowane na terytorium Stanów Zjednoczonych na okres 14 dni. Oczekuje się, że administracja Bidena odwoła się od orzeczenia.

 

Biden w trakcie kampanii obiecał, że wprowadzi 100-dniowe moratorium na deportacje. To podejście mocno kontrastuje z tym prezentowanym przez Trumpa.

 

Po objęciu najwyższego urzędu w USA przez Demokratę w ubiegłym tygodniu departament bezpieczeństwa krajowego (Department of Homeland Security – DHS) nakazał wstrzymanie niektórych deportacji, by umożliwić resortowi sprawniejszą odpowiedź na „wyzwania operacyjne” na granicy USA i Meksyku podczas pandemii koronawirusa.

 

Skargę formalną na ten dokument złożył w piątek prokurator generalny Teksasu Ken Paxton. Wskazał on, że planowane przez rząd USA działania znacząco zwiększą koszty edukacji i opieki zdrowotnej, gdyż większa liczba imigrantów pozostanie w Teksasie nielegalnie.

 

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

 

mobr/ mal/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Ostatnio dodane