18.1 C
Chicago
środa, 17 kwietnia, 2024

Pieniądze z KPO to w dużej mierze pożyczka, w dodatku trudna do wydania

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy jest konieczna, ale nie może być zbyt duża – poinformowała w poniedziałek na antenie radia RMF FM minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Zaznaczyła, że rozległą reformę KPO Polska musiałaby długo negocjować.

W wywiadzie dla RMF szefowa MFiPR potwierdziła, że Polska ma dwuletnie opóźnienia w realizacji inwestycji i reform zapisanych w KPO. Przyznała też, że – zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej – na zrealizowanie przedsięwzięć kraje członkowskie mają czas do 31 sierpnia 2026 roku, co może być trudne do spełnienia.

Dlatego – jak poinformowała minister – kierowany przez nią resort przeprowadził dokładny audyt wszystkich ministerstw odpowiedzialnych za wdrażanie planu odbudowy i wprowadził do niego zmiany.
„Pakiet jest gotowy do decyzji premiera i do negocjacji z Komisją Europejską” – powiedziała.
Dopytywana o zakres zmian w KPO wskazała, że „rewizja nie może być zbyt duża”. „Nie jest tak, że możemy siąść i poprzestawiać sobie te pieniądze w sposób dowolny” – powiedziała. Wyjaśniła, że jeżeli Polska chciałaby położyć na stole rozległą reformę KPO, to musiałaby negocjować ją tak długo, że nie byłoby kiedy tego KPO wdrożyć. „Strategia jest taka: rewizja jest konieczna, ale minimalna – taka, którą się da zrobić w kilka miesięcy” – wyjaśniła.
W piątek 23 lutego br. szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na wspólnej konferencji z premierem Donaldem Tuskiem w Warszawie poinformowała, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią środki dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy oraz na realizację polityki spójności.
Krajowy Plan Odbudowy dla Polski przewiduje 55 inwestycji i 55 reform, których celem jest wzmocnienie polskiej gospodarki po pandemii Covid-19. W ramach tej puli Polska ma otrzymać 59,8 mld euro (268 mld zł), w tym 25,27 mld euro (113,28 mld zł) w postaci dotacji i 34,54 mld euro (154,81 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Zgodnie z celami UE znaczna część budżetu KPO przeznaczona ma zostać na: cele klimatyczne (46,6 proc.), transformację cyfrową (21,3 proc.), a także na reformy socjalne (22,3 proc.).
W ramach polityki spójności na lata 2021-2027 Polska otrzyma ponad 340 mld zł (76 mld euro). W połowie stycznia br. Polska wysłała do KE wniosek ws. spełnienia warunku dot. stosowania Karty Praw Podstawowych, którego spełnienie umożliwia refundacje wydatków w ramach wszystkich celów i programów objętych Umową Partnerstwa. (PAP)
- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520