21 C
Chicago
wtorek, 16 lipca, 2024

Orlen powiększony się o aktywa Lotosu i PGNiG

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Do połowy przyszłego roku będziemy mogli mówić o w pełni ukształtowanym, odnowionym Orlenie powiększonym o aktywa Lotosu i PGNiG-u – zapowiedział w środę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Zapewnił, że „nie ma mowy”, by nowy koncern pozbywał się pracowników.

Wicepremier Jacek Sasin pytany na antenie TVP Info, kiedy połączenie Orlen, PGNiG i Lotosu stanie się faktem odpowiedział, że dzisiaj bliższą perspektywą jest, jak się wydaje, unifikacja Orlenu i PGNiG. „To proces, który przebiega w całości na polskim rynku i kwestie monopolowe będą rozstrzygane przez nasze polskie organy” – powiedział.

 

Według niego doprowadzenie tego procesu do końca jest możliwe jeszcze w tym roku. „Do końca tego roku fuzja Orlenu i PGNiG będzie możliwa do zrealizowania” – powiedział.

 

Dodał, że pełna fuzja z Lotosem wymaga „nieco dłuższego czasu”. Przypomniał, że jest konieczność poszukiwania partnera strategicznego do zbycia części aktywów Lotosu. „Chodzi też o to, by ten proces przeprowadzić jak najbardziej korzystnie dla Polski, dla polskiego interesu i przyszłości również tego nowego koncernu” – tłumaczył.

 

Sasin zastrzegł, że cały proces nie będzie się rozciągał na lata. „Mówimy tutaj o kilkumiesięcznym okresie dłuższym niż proces połączenia Orlenu z PGNiG. Więc można powiedzieć, że na pewno do płowy przyszłego roku będziemy mogli już mówić o w pełni ukształtowanym nowym podmiocie gospodarczym, czyli nowym, odnowionym Orlenie powiększonym o aktywa Lotosu i PGNiG-u” – zapewnił.

 

Pytany o możliwe redukcje zatrudnienia po połączeniu spółek, minister zapewnił: „Nie ma mowy o tym, aby nowy podmiot gospodarczy, nowy koncern pozbywał się wielkiego bogactwa, jakim są pracownicy tych firm”.

 

Stwierdził, że pojawią się natomiast nowe inwestycje, nowe miejsca pracy „dobrze opłacane i perspektywiczne”. Dodał, że intencją jest nie tylko utrzymanie zatrudnienia, ale też „równanie w górę”. „Dzisiaj Orlen jest jednym z liderów, jeśli chodzi o pracodawców na rynku (…) Chcemy, aby te orlenowskie dobre standardy były standardami, które rozciągną się na całą nową firmę” – powiedział.

 

Według Sasina zmniejszona będzie natomiast „warstwa zarządcza”. „W nowej firmie nie będzie trzech zarządów i trzech rad nadzorczych tylko jedna” – powiedział. Wicepremier przewiduje „na poziomie pracowniczym” konieczność zatrudnienia nowych, kompetentnych ludzi, którzy będą prowadzić procesy transformacji energetycznej i nowe inwestycje.

 

Jak stwierdził Sasin, fuzja jest procesem korzystnym dla Polski, bo tworzy siłę polskiej gospodarki. „Siłę Polski jako kraju, który dysponuje potężną firmą na absolutnie kluczowym i strategicznym rynku paliwowo-energetycznym” – powiedział.

 

Skarb Państwa podpisał umowę o współpracy z Orlenem, Lotosem i PGNiG dotyczącą przejęcia przez PKN Orlen kontroli nad tymi spółkami. W wyniku przyjętego scenariusza połączenia akcjonariusze Lotosu i PGNiG LOTOS i w zamian za akcje, obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym.

 

W podmiocie, który powstanie z przejęcia przez PKN Orlen Lotosu i PGNiG Skarb Państwa podniesie swoje udziały do 50 proc., co ma zabezpieczyć m.in. przed ewentualnym wrogim przejęciem. Obecnie Skarb Państwa ma ok. 27 proc. akcji Orlenu. (PAP)

 

autor: Magdalena Jarco

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520