5.5 C
Chicago
Friday, December 1, 2023

Odwołanie prezydenta w referendum?! Opinia Marka Chmaja bardziej polityczna niż prawna

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Propozycja odwołania prezydenta w referendum nie ma nic wspólnego z przepisami; to wprowadzanie w błąd opinii publicznej – podkreśliła prezydencka minister Małgorzata Paprocka.

Mecenas Marek Chmaj – od 2019 z rekomendacji Koalicji Obywatelskiej wiceprzewodniczący Trybunału Stanu – stwierdził w programie “Dudek o polityce”, że w jego ocenie, “istnieje procedura odwołania prezydenta przed upływem kadencji”. “W zasadzie zarządzenia nowych wyborów przed upływem kadencji, jeżeli na to wyrazi zgodę naród w drodze referendum. Taka hipotetyczna możliwość też istnieje” – powiedział.
Prezydencka minister uznała propozycję Chmaja za “oryginalną i niemającą nic wspólnego z przepisami”. “Przykre jest to, kiedy osoby, które chcą uchodzić za autorytety – szczególnie z zakresu prawa konstytucyjnego – wprowadzają w błąd opinię publiczną” – powiedziała Paprocka.
“Konstytucja jasno wskazuje, w jaki sposób Prezydent RP jest wybierany, ile trwa kadencja i jakie są sposoby opróżnienia urzędu prezydenckiego” – podkreśliła Paprocka i wskazała, że następuje to w sytuacji śmierci prezydenta, zrzeczenia się urzędu czy złożenia prezydenta z urzędu orzeczeniem Trybunału Stanu. “Nasz porządek konstytucyjny nie przewiduje odwołania prezydenta w referendum” – dodała.
Prezydencka minister zwróciła uwagę, że prezydent Andrzej Duda ma najsilniejszy mandat społeczny w Polsce, a w wyborach na drugą kadencję głosowało na niego ponad 10,5 mln obywateli. “Trudno zrozumieć cel tego typu wypowiedzi poza politycznymi harcami. Na szczęście – to budzi dużą radość – są jednoznaczne komentarze na scenie politycznej, które wprost nazywają tę propozycję absurdalną” – oświadczyła.(PAP)

 

autorka: Aleksandra Rebelińska

 

reb/ godl/