12.3 C
Chicago
poniedziałek, 4 marca, 2024

Odsiedział 16 lat za niewinność. Policjant zastrzelił go podczas kontroli drogowej

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Odsiedział 16 lat za niewinność i nie zamierzał wracać za kratki – przypłacił to życiem. Media donoszą o śmierci Leonarda Allena Cure’a, który został zastrzelony przez zastępcę szeryfa w Georgii, w miniony poniedziałek. Mężczyzna został zatrzymany do kontroli drogowej, po czym funkcjonariusz poinformował go, że został aresztowany. Cure stał się agresywny, a wobec tego zastępca użył paralizatora i broni palnej.

O śmierci 53-letniego Leonarda Allena Cure’a donosi South Florida Sun Sentinel, powołując się na informację dyrektora wykonawczego Innocence Project of Florida, Setha Millera. IPF współpracował z Cure’em podczas jego sprawy o niesłuszny pobyt w więzieniu.

„Jesteśmy zdruzgotani wiadomością o jego tragicznej śmierci i nie mamy w tej chwili żadnych dalszych komentarzy” – powiedział Miller dla Sun Sentinel.

Jak relacjonuje Georgia Bureau of Investigation – Cure został zatrzymany do kontroli drogowej przez zastępcę szeryfa Camden County w poniedziałek, 16 października. Kontrola miała miejsce na Autostradzie Międzystanowej 95 w pobliżu granicy Georgii z Florydą. Początkowo 53-latek współpracował z funkcjonariuszem, ale ten w pewnym momencie powiedział Cure’owi, że musi go aresztować. Wówczas 53-latek stał się agresywny – podobno do tego stopnia, że zastępca musiał użyć paralizatora, a potem zastrzelić Cure’a. Mężczyzna miał rzekomo stawiać opór, będąc już raz postrzelonym.

Cure został skazany w 2003 roku za napad z bronią w ręku na aptekę Dania Beach na Florydzie. Otrzymał wyrok dożywocia, gdyż wcześniej otrzymywał już wyroki – m.in. za rabunek. W tej sprawie jednak od początku istniały wątpliwości, co do jego winy. Cure został skazany dopiero przez drugą ławę przysięgłych, gdyż pierwsza „utknęła w martwym punkcie” – donosi CBS News.

W 2020 r. nowa jednostka ds. przeglądu wyroków skazujących w Biurze Prokuratora Stanowego Broward zwróciła się do sędziego o zwolnienie Cure’a z więzienia. Zespół stwierdził wówczas, że dokonał niepokojącego odkrycia, według którego Cure miał solidne alibi, które zostało wcześniej zignorowane i nie było fizycznych dowodów ani wiarygodnych świadków, którzy udowodniliby, że Cure był na miejscu zdarzenia.

W kwietniu 2020 roku Cure został uwolniony z więzienia. W grudniu tego samego roku sędzia uchylił jego wyrok skazujący. Mężczyzna przesiedział w więzieniu 16 lat. W czerwcu gubernator Florydy Ron DeSantis podpisał ustawę o roszczeniach przyznającą Cure’owi 817 000 dolarów odszkodowania wraz ze świadczeniami edukacyjnymi.

„Leonard, którego znaliśmy, był inteligentną, zabawną i życzliwą osobą” – powiedział prokurator stanu Broward Harold F. Pryor w oświadczeniu dla Sentinela tuż po poniedziałkowym incydencie. „Po tym, jak został uwolniony i oczyszczony z zarzutów przez nasze biuro, odwiedzał prokuratorów w naszym biurze i uczestniczył w szkoleniach, aby pomóc naszym pracownikom wykonywać swoją pracę w możliwie najbardziej sprawiedliwy i dokładny sposób. Często dzwonił do asystentki prokuratora stanowego Arielle Demby Berger, szefowej Conviction Review Unit, i zachęcał nasz zespół do kontynuowania ważnej pracy na rzecz sprawiedliwości” – dodał.

Red. JŁ

(Źródło: CBS News, South Florida Sun Sentinel)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520