26.8 C
Chicago
czwartek, 13 czerwca, 2024

Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja w Konsulacie Generalnym RP w Chicago

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W Konsulacie Generalnym RP w Chicago odbyły się w miniony czwartek, 4 maja, 2023 roku uroczyste Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja. W programie było m.in. przemówienie okolicznościowe Konsula RP w Chicago Pawła Zyzaka, który powitał zaproszonych gości: przedstawicieli polskich władz, korpusu dyplomatycznego w Chicago; przywódców organizacji polonijnych, duchownych, gości z Polski. Przemawiała także Wicemarszałek Polskiego Sejmu Małgorzata Gosiewska.

 

Konsul Zyzak mówił na temat doniosłości Konstytucji Trzeciego Maja, jej inspiracji dla kolejnych generacji Polaków w czasie rozbiorów i jej odniesienia do czasów współczesnych. Konstytucja Trzeciego Maja była pierwszą w Europie demokratyczną konstytucją, drugą po Stanach Zjednoczonych (1787).

W czasie uroczystości Konsul Pawel Zyzak dokonał wręczenia wysokich odznaczeń państwowych dla weteranów II wojny światowej.

Wśród zaproszonych gości była Wicemarszałek Polskiego Sejmu Małgorzata Gosiewska z kilkoma posłami, przedstawicielami władz województwa Podkarpackiego. Wśród gości byli również oficerowie Gwardii Narodowej stanu Illinois: pułkownik Andrew Adamczyk – Marszałek tegorocznej parady 3. Majowej; kapitan Crystal Rodrigues; emerytowany podpułkownik Simon Wlodarski.

Wicemarszałek Polskiego Sejmu Małgorzata Gosiewska wyraziła podziękowanie dla Polonii za popieranie spraw polskich, wychowywanie młodego pokolenia.

Podziękowała za owocna współpracę z Polski.

W czasie uroczystych obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja w Konsulacie RP miał miejsce mini koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Mirosławy Sojki-Topór

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości Pani Marszałek Małgorzata Gosiewska otwarła wystawę: „Warszawa – Mariupol – miasta ruin, miasta walki, miasta nadziei”.

Wystawa pokazuje dramaty wojenne z czasów II wojny światowej i dramaty, które rozgrywają się na Ukrainie w czasie obecnej wojny. Wystawa pokazuje zniszczenia materialne, dramaty ludzkie, zniszczoną infrastrukturę, kościoły, budynki użyteczności publicznej, drogi.

Marszałek Gosiewska podzieliła się z mediami polonijnymi n/t swojej wizyty w Nowy Jorku, gdzie odwiedziła min ONZ i spotkała się z wysokimi przedstawicielami ONZ, aby rozmawiąc na temat pomocy dla Ukrainy, pomocy dla uchodźców wojennych, przedstawić temat reparacji wojennych dla Ukrainy od Rosji, a także dla Polski od Niemiec za szkody w czasie II wojny światowej.

Wiekszość uczestników obchodów Święta Narodowego Trzecciego Maja spotka się na Paradzie 3. Majowej, która odbędzie się w najbliższą sobotę w centrum miasta wzdłuż ulicy Columbus od godziny 11:30 am.

Marszałkiem tegorocznej Parady jest pułkownik Andrew Adamczyk.

Koordynatorem Parady jest Komitet Parady 3. Majowej działający przy Związku Klubów Polskich.

Uroczystość w Konsulacie RP prowadził Vice Konsul Jacek Bryniak.

Na zdjęciu autor z weteranem II wojny światowej Bogdanem Choroszowskim i Wicemarszałkiem Sejmu RP Małgorzatą Gosiewską.

Tekst i zdjęcia  @ Andrzej Mikołajczyk

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520