18.1 C
Chicago
czwartek, 18 lipca, 2024

Niemcy/ Gwałtowny wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe i piece powoduje falę oszustw

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Ceny drewna opałowego w ciągu ostatnich kilku miesięcy prawie się podwoiły. Ogromnie wzrosło również zapotrzebowanie na piece do palenia drewnem. Media przestrzegają przed falą oszustów, udających istniejące sklepy, działających głównie w internecie – opisuje portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

Szybko rosnące ceny gazu i ropy sprawiły, że wiele osób poszukuje alternatywnych metod ogrzewania domów. Bardzo poszukiwane stały się piece do opalania drewnem – wielu modeli brakuje w sprzedaży, a terminy ich dostaw wydłużają się.

 

W Niemczech jest obecnie w sumie 11 mln pieców grzewczych. „W ostatnich latach sprzedano ich około 150 tysięcy. W tym roku już ponad 200 tysięcy” – poinformował Guido Eichel ze Stowarzyszenia Budowniczych Pieców Kaflowych (HAGOS). Jak dodał, zainteresowanie piecami i kominkami wzrosło już w okresie pandemii, ponieważ wiele osób bardziej zadbało o swoje domy.

 

Dodatkowym czynnikiem, napędzającym obecnie wysoki popyt, jest również fakt, że wiele pieców będzie musiało zostać wycofanych do końca 2024 roku z uwagi na nowe przepisy, dotyczące emisji. Dotyczyć to będzie głównie pieców wyprodukowanych w latach 1995-2010. Dlatego eksperci zalecają ostrożność przy zakupie starszych, używanych modeli pieców, mogą one bowiem okazać się zabronione.

 

Jeśli chodzi o drewno opałowe, to magazyny większości dostawców są puste. „Ale o tej porze roku to nic niezwykłego. Z drugiej strony zauważamy, że wiele osób kupowało więcej drewna opałowego niż zwykle” – podkreślił Klaus Egly, szef federalnego Stowarzyszenia Drewna Opałowego.

 

Jak wyjaśnił, w tym roku na opał trafiło głównie drewno drzew iglastych, ponieważ wiele świerków i jodeł zostało wyciętych z powodu suszy i plagi szkodników. „Cena drewna opałowego w ostatnich miesiącach prawie się podwoiła, duża w tym zasługa inflacji i rosnących kosztów produkcji” – dodał Egly.

 

Tanie drewno opałowe z szybką dostawą jest często oferowane w internecie. „Oszustwa związane z drewnem to obecnie wielka plaga” – przestrzegł Egly. „Wielu oszustów podszywa się pod istniejące firmy, przyjmuje wpłaty, ale towaru nie dostarcza. Kupujący powinni zatem zawsze dokładnie sprawdzić sklep, zapoznać się z opiniami na jego temat” – podkreślił ekspert. (PAP)

 

mszu/ sp/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520