13.2 C
Chicago
czwartek, 22 lutego, 2024

Naukowy przełom dzięki niedźwiedziom, które… wypróżniały się w jednej z jaskiń w Meksyku 16 tys. lat temu

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Udało się zsekwencjonować dawne DNA pobrane z gleby. To otwiera zupełnie nowe perspektywy badawcze – piszą naukowcy na łamach „Current Biology”. Wszystko dzięki niedźwiedziom, które wypróżniały się w jednej z jaskiń w Meksyku 16 tys. lat temu.

Krokiem milowym w badaniu prehistorycznego DNA jest osiągnięcie zespołu z Uniwersytetu w Kopenhadze (Dania) pod kierunkiem prof. Eske Willersleva. Naukowcom udało się zsekwencjonować DNA prehistorycznego niedźwiedzia i innych organizmów. Materiał pobrano jednak nie z jego kości, tak to robiono dotychczas, ale z odchodów – kału i moczu.

 

Dzięki materiałowi genetycznemu pobranemu z odchodów niedźwiedzi zrekonstruowano DNA roślin i mikroskopijnych organizmów. Zdaniem naukowców, to osiągnięcie sprawia, że można będzie badać całe ekosystemy w czasach prehistorycznych.

 

Wyniki badań możliwe były dzięki zaawansowanej technologii, która pozwala na rekonstrukcję silne pofragmentowanego DNA. Oznacza to, że naukowcy nie muszą już polegać na próbkach DNA z kości czy zębów.

 

Możliwość analizy prehistorycznego DNA pochodzącego z gleby otwiera zupełnie nowe perspektywy badawcze. Naukowcy będą mogli w zupełnie nowy sposób badać zamierzchły klimat, ekosystemy oraz ewolucję gatunków. Nie będą przy tym potrzebne skamieniałości.

 

Więcej na ten temat: https://www.joh.cam.ac.uk/stone-age-black-bears-didnt-just-defecate-woods-they-did-it-cave-too (PAP)

 

krx/ agt/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520