7.7 C
Chicago
niedziela, 28 lutego, 2021

Naukowcy wyjaśnili tajemnicę dziwnego napisu na obrazie „Krzyk” Muncha

Popularne

Norwescy naukowcy wyjaśnili tajemnicę napisu na słynnym obrazie Edvarda Muncha „Krzyk”. Okazuje się, że autorem zdania: „To mógł namalować tylko wariat” jest sam malarz.

Krótkie zdanie wykaligrafowane ołówkiem w lewym górnym rogu obrazu zaowocowało wieloma domysłami w świecie sztuki. Jedni przypuszczali, że jest to akt wandalizmu ze strony któregoś ze zwiedzających, inni, że tekst napisał zmagający się przez większość życia z chorobą psychiczną artysta.

 

„Nie mamy wątpliwości, że napis jest autorstwa Mucha” – stwierdza kurator Mai Britt Guleng z Muzeum Muncha w Oslo.

 

Według ekspertki wskazuje na to charakter pisma oraz okoliczności, kiedy obraz został po raz pierwszy pokazany publiczności na targach sztuki Blomqvist w październiku 1895 roku. Wielu krytyków twierdziło wówczas, że malarz nie może być zdrowy psychicznie.

 

Naukowcy wyodrębnili wyraźny napis z obrazu za pomocą zdjęć wykonanych w podczerwieni, a następnie porównali go z rękopisami Muncha z tego okresu, z jego listami i pamiętnikami.

 

Muzeum Muncha ma zostać otwarte w nowym, nowoczesnym gmachu w centrum Oslo jesienią tego roku. Z powodu epidemii inauguracja placówki została przesunięta o rok.

 

Nowe muzeum ma prezentować nie tylko dzieła malarza, ale również wyniki badań jego twórczości. (PAP)

 

zys/ kib/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Ostatnio dodane