Ceny ropy naftowej na globalnych rynkach spadają w poniedziałek rano. Wiele się dzieje wokół cieśniny Ormuz – informują maklerzy.
Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VI jest na NYMEX w Nowym Jorku po 101,24 USD – niżej o 0,69 proc., po spadku wcześniej o ponad 1,5 proc.
Brent na ICE na VII jest wyceniana po 107,56 USD za baryłkę, w dół o 0,56 proc., po stracie wcześniej 1,40 proc.
Inwestorzy oceniają doniesienia dotyczące cieśniny Ormuz, kluczowego szlaku wodnego dla transportu ropy naftowej i gazu z Zatoki Perskiej.
Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w niedzielę, że siły USA zaczną pomagać statkom handlowym w bezpiecznym tranzycie przez cieśninę Ormuz.
W poniedziałek rusza operacja nazwana „Projekt Wolność”.
„Kraje z całego świata, z których prawie żadne nie są zaangażowane w konflikt bliskowschodni, który toczy się tak wyraźnie i gwałtownie, na oczach wszystkich, zwróciły się do Stanów Zjednoczonych z prośbą o pomoc w uwolnieniu ich statków, uwięzionych w cieśninie Ormuz (…) Dla dobra Iranu, Bliskiego Wschodu i Stanów Zjednoczonych powiedzieliśmy tym krajom, że bezpiecznie wyprowadzimy ich statki z tych zamkniętych dróg wodnych, aby mogły swobodnie i sprawnie zająć się swoimi sprawami” – ogłosił Donald Trump na platformie Truth Social.
Prezydent USA nie wyjaśnił, w jaki sposób Stany Zjednoczone mają pomóc statkom przedostać się przez cieśninę.
Zapowiedział natomiast, że „Projekt Wolność” rozpocznie się w poniedziałek i wskazał, że biorąc pod uwagę sytuację na tych statkach i kończące się im zasoby jest to „gest humanitarny ze strony Stanów Zjednoczonych, krajów Bliskiego Wschodu, a w szczególności Iranu”.
Donald Trump zagroził jednak, że jeśli proces ten zostanie zakłócony, będzie zmuszony do forsownej odpowiedzi.
W Zatoce Perskiej pozostaje uwięzionych ok. 2 tys. statków z ponad 20 tys. osób na pokładach.
Tymczasem wysokiej rangi urzędnik irański ostrzegł, że Teheran uzna każdą „ingerencję USA” w cieśninie Ormuz za naruszenie obowiązującego rozejmu.
„Jakakolwiek ingerencja USA w cieśninie będzie uznawana za naruszenie zawieszenia broni” – napisał Ebrahim Azizi, przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Narodowego w irańskim parlamencie, na platformie X.
W poniedziałek jednak tankowiec został trafiony przez „nieznane pociski” u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich – poinformowała brytyjska agencja monitorująca bezpieczeństwo żeglugi UKMTO.
Do incydentu doszło po ogłoszeniu przez prezydenta USA operacji eskortowania statków tym szlakiem wodnym.
„+Zmęczenie+ rynków Trumpem jest coraz większe i nie sądzę, aby rynek traktował jego słowa poważnie” – powiedział Haris Khurshid, dyrektor ds. inwestycji w Karobaar Capital LP.
Tymczasem analitycy zwracają uwagę na coraz większe straty w dostawach ropy z Bliskiego Wschodu.
„Straty w dostawach rosną z każdym dniem, gdy cieśnina Ormuz pozostaje zamknięta” – piszą w rynkowej nocie analitycy ANZ Group Holdings Ltd.
„Nastąpił znaczny spadek zapasów, czego rynek nie jest w stanie na razie łatwo zauważyć” – dodają.
„Jednak nieuchronnie nastąpi +rozliczenie+ w postaci wyższych cen ropy lub niedoborów produktów naftowych” – ostrzegają.(PAP Biznes)